Spravodajstvo

Expert hovorí, že autonómne stroje so schopnosťou zabíjať môžu byť realitou do 2 rokov

Autonómne zbrane by mohli byť vyvinuté do 2 rokov. Hovorí profesor a renomovaný odborník z oblasti vývoja umelej inteligencie

Stuart Russell, profesor a uznávaný expert z oblasti vývoja umelej inteligencie, ktorý má za sebou širokú publikačnú činnosť si myslí, že autonómne stroje schopné zabíjať sú k nám bližšie ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vyjadril sa tak pre známy portál Vox.

„Technológia autonómnych zbraní je jednoduchšou ako autonómne autá,…“, ďalej dopĺňa: „Ľudia, ktorí pracujú v súvisiacich technológiách, si myslia, že by bolo relatívne ľahké zostaviť veľmi účinnú zbraň za menej ako dva roky.“

Zbraň si však nebude vyzerať ako Terminátor. Najjednoduchšia verzia ako by vyzerali je využitie existujúceho hardwaru, napr. vojenských dronon. Tie dnes prenášajú signál naspäť do základne kde finálne rozhodnutia urobí človek, to by sa však mohlo v krátkej dobe zmeniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Algoritmus by mohol buď disponovať zoznam cieľov, ktoré keď dokáže rozoznať tak ich zničí, alebo by mohol byť vytrénovaný z reálnych bojov, kedy by predikoval rozkazy ľudí. Alebo by mohol strieľať na kohokoľvek vo vojenskej zóne, kto by mal nepriateľskú uniformu.

Posledné roky v oblasti vývoja AI sa robili míľové kroky dopredu. Nové techniky AI systémov sa naučili vytvárať veci, ktoré by pred pár rokmi boli považované za nemožné, resp. za veľmi vzdialené. Od rozpoznávania tvári, objektov až po osvojovanie si rôznych zručností.

Jeden z popredných predstaviteľov, Toby Walsh (pozn. redakcie: profesor umelej inteligencie na University of New South Wales a aktivitasta proti vývoju smrteľných autonómnych zbraní), ktorý bojuje proti autonómnym zbraniam si myslí, že hlavnou motiváciou ich vývoja je, že vlády, resp. armády nebudú limitované množstvom vojakov či ľuďmi, ktorí ich musia ovládať.

„Pretože nepotrebujete človeka, môžete spustiť tisíce alebo milióny [pozn. redakcie: autonómnych zbraní], aj keď nemáte tisíce alebo milióny ľudí, aby sa o ne starali,“ povedal mi Walsh.

Nájdu sa však aj obhajcovia tohto typu zbraní, ktorí hovoria, že stroje budú viac „etické“. Ľudia totiž páchajú vojenské zločiny, úmyselne sa zameriavajú na nevinných ľudí a podobne. Roboty však presne sledujú svoj kód.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close