SpravodajstvoVeda a výskum

Experiment z NASA ukazuje, aké následky by mal dopad asteroidu na Zem

Čo sa stane, keď sa asteroid zrazí so Zemou? Presne týmto scenárom sa tento mesiac zaoberali vedci z NASA, z Americkej agentúry pre pomoc pri katastrofách FEMA a z Európskej vesmírnej agentúry ESA. Na základe simulačného experimentu sa skúmalo, ako dobrý je krízový manažment v prípade hrozby dopadu asteroidov. Na tému upozornil portál Businessinsider.de.

Vesmírni experti vykonali nasledujúci hypotetický scenár

26. marca 2019 bol objavený asteroid, ktorý smeruje priamo na Zem. Zostáva takmer desaťročie, aby sa zabránilo dopadu. V roku 2021 bude realizovaná prieskumná misia, aby priniesla viac informácii o veľkosti a materiáli asteroidu. V roku 2024 budú vyslané tri sondy na odvrátenie asteroidu. Napriek úspechu misie sa odlomí fragment asteroidu o veľkosti 50 až 80 m a zamieri na Zem. Oblasť dopadu je evakuovaná a fragment zasiahne 29. apríla 2027 Manhattan v New Yorku. Pri rýchlosti 69 000 kilometrov za hodinu by úlomok asteroidu v tejto modelovej situácii uvoľnil energiu 5 až 20 megaton, čo je sila porovnateľnú s výbušnou silou moderných atómových bômb. Škody by sa rozšírili do okruhu 68 kilometrov a vyšplhali by sa na úroveň 1,8 bilióna eur. V rozsahu 82 kilometrov štvorcových by neboli žiadne osoby, ktoré by prežili.

dosledky dopadu asteroidu
Zdroj: Twitter (ESA)

Experiment odhalil vážne nedostatky

Aké ponaučenia z tohto experimentu čerpajú vedci? V skutočnosti experti dospeli k záveru, že zvládanie katastrof by malo v prípade núdze závažné nedostatky. Hlavným predmetom vyšetrovania bola logistická koncepcia evakuácie, ako aj správanie občanov pred a po dopade.

„Ak by ste vedeli, že váš domov by bol zničený za šesť mesiacov a nemohli by ste sa vrátiť, pokračovali by ste v platení hypotéky?“ Spýtala sa Victoria Andrews, zástupkyňa ministerky obrany NASA, v rozhovore s AFP. Výsledky simulácie majú pomôcť vedcom vytvoriť katastrofické systémy, ktoré by sa mohli použiť v prípade hrozby asteroidu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať logistickej koncepcii plánov hromadnej evakuácie. Ešte dôležitejšie ako tieto plány, je podľa ESA prevencia. Podľa Agentúry pre vesmír sú dopady asteroidov jedinou prírodnou katastrofou, ktorej môžu ľudia zabrániť. Blízke asteroidy možno rozpoznať desaťročia pred ich teoretickým príchodom na Zem.

„Prvým krokom v ochrane našej planéty je zistiť, čo je tam vonku,“ hovorí Rüdiger Jehn, šéf ESA pre planetárnu obranu. „Iba vtedy môžeme podniknúť kroky potrebné na zabránenie dopadu asteroidu alebo aspoň minimalizovať škody, ktoré spôsobí.“

 

Zdroj: businessinsider.de, Twitter (ESA), úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky