SpravodajstvoVeda a výskum

„Exotické kompaktné objekty“ by mohli čoskoro narušiť fyziku, ako ju dnes poznáme

Exotické kompaktné objekty sa podobajú na čierne diery, no správajú sa úplne inak.

V hlbinách vesmíru môžu existovať neobvyklé objekty, ktoré sa podobajú na čierne diery. Nazývajú sa exotické kompaktné objekty a mohli by zmeniť zákony fyziky, ako ich poznáme, píše portál Space. Tvrdí sa to aj v novej vedeckej štúdii, v ktorej sa zároveň píše, že v nasledujúcich rokoch by mohli tieto objekty odhaliť observatóriá gravitačných vĺn.

Gravitačné vlny sú vlnenia časopriestoru, ktoré dokážu zachytiť špeciálne observatóriá, ako napríklad LIGO (pozn. redakcie: Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Gravitačné vlny môžu vytvárať všetky objekty vo vesmíre, no zachytiť dokážeme len tie najväčšie, ktoré prichádzajú zo zrážok čiernych dier, alebo neutrónových hviezd.

„Nemôžeme byť naivní a myslieť si, že vieme o vesmíre všetko. Existuje šanca, že sa nám podarí objaviť niečo nečakané,“ vyjadril sa Luís Longo, z brazílskej univerzity Universidade Federal do ABC.

Teoretické objekty

Teóriu o exotických kompaktných objektoch zvažujú vedci už niekoľko rokov. Ich cieľom bolo prísť na to, ako by tieto zvláštne objekty zachytil detektor gravitačných vĺn. Exotické kompaktné objekty  v ich definícii sa ukrýva niekoľko teoretických objektov. Mohli by to byť takzvané gravahviezdy, ktoré by sa javili ako normálne čierne diery. Tvorila by ich ale temná energia.

Ďalším objektom by mohlo byť „klbko“ jednodimenzionálnych strún. Tie vychádzajú z  teórie strún, komplikovanej, no miestami užitočnej teórie, ktorá sa snaží popísať fungovanie celého vesmíru. Exotické kompaktné objekty ale nie sú čierne diery, preto by nemali mať región, ktorý sa nazýva horizont udalostí. Ide o oblasť, spoza ktorej neunikne nič, ani svetlo.

Čierne diery vychádzajú z Einsteinovej teórie relativity, ktorá aj dnes pomáha vedcom popisovať správanie gravitácie a masívnych kozmických objektov. Vedci ale vedia, že jedného dňa budú musieť Einsteinove teórie vymeniť za niečo lepšie, pretože Einstein vôbec nepopisuje správanie sa častíc. Na to používajú vedci kvantovú mechaniku, ktorá nefunguje spolu s teóriou relativity.

Preto vedci dúfajú, že jedného dňa vytvoria teóriu kvantovej gravitácie, ktorá by bola teóriou všetkého. Vďaka novej teórii by vedci dokázali popísať správanie čiernych dier, ale aj záhadných exotických kompaktných objektov.

„Tieto objekty zlomia všeobecnú relativitu. Pretože nebudú obsahovať základný predpoklad tejto teórie, horizont udalostí,“ dodáva Logo.

Je možné, že v budúcnosti by sme mohli tieto záhadné objekty pozorovať, no v súčasnosti ide skôr o sci-fi, ako tvrdia iní vedci.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close