SpravodajstvoVeda a výskum

Exoplanéta LHS 3844 môže byť prvou objavenou planétou s tektonickou aktivitou

Simulácie naznačovali aktivitu, ktorú nenájdeme nikde v našej Slnečnej sústave.

Názov planéty LHS 3844 veľa nenapovedá, no ide o výnimočnú exoplanétu, píše portál Science AlertScience Alert. Ide totiž o prvú exoplanétu, pri ktorej vedci našli stopy tektonickej aktivity.

Tieto stopy vyplývajú zo simulácií, ktoré boli spustené na základe dát, zozbieraných z niekoľkých pozorovaní. Má ísť o planétu, ktorá je len o trochu väčšia ako naša Zem a zatiaľ to vyzerá tak, že planéta nemá svoju vlastnú atmosféru. To znamená, že je planéta LHS 3844 neustále vystavená žiareniu hviezdy, okolo ktorej obieha. Vďaka tomu môžu teploty na povrchu dosiahnuť až 800 °C cez deň a -250 °C v noci.

„Myslíme si, že tento dramatický pokles teploty môže ovplyvniť materiál v interiéri planéty,“ hovorí astronóm Tobias Meier, z University of Bern.

Unikát medzi exoplanétami

Simulácie vedcov brali do úvahy jas planéty a jej potenciálne teploty a podľa toho pracovali s niekoľkými modelmi tektonických materiálov. Výsledky naznačujú, že v interiéri planéty môže dochádzať k presunom materiálov, ktoré môžu byť veľké ako pologuľa planéty. Väčšina simulácií ukazovala, že materiál sa na jednej strane planéty môže pohybovať len smerom nahor a na druhej len smerom nadol. V niektorých modeloch boli tieto prúdy vymenené. Ide o prekvapivý objav, pretože nezodpovedá tektonickým pohybom, ktoré môžeme pozorovať u nás na Zemi.

„Ak sa pozrieme na našu Zem, očakávali by sme, že denná strana bude ľahšia a tým pádom sa bude posúvať smerom hore a naopak,“ vysvetľuje geofyzik Dan Bower.

Na základe simulácií tím vedcov usudzuje, že v prípade planéty LHS 3844 by mohlo ísť o naozaj „výnimočnú“ tektonickú aktivitu. Tá časť planéty, kde sa materiál pohybuje smerom hore môže zažívať vysokú vulkanickú aktivitu. Tím vedcov naznačuje, že jedna strana by mohla byť posiata sopečnou aktivitou, zatiaľ čo druhá strana planéty by nevykazovala žiadnu známku takejto aktivity.

Tím zároveň naznačuje, že ak by boli ich výsledky správne, mohlo by ísť o úplne nový druh tektonickej aktivity, ktorý nenájdeme nikde v našej Slnečnej sústave.  

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close