Existujú vo vesmíre planéty, s lepšími podmienkami ako Zem?

Na Zemi sa vyvinul život, to však nemusí znamenať, že je úplne bezchybná

K2-18b
Zdroj: NASA

Je logické myslieť si, že Zem je rajom pre život. Nie len že je táto planéta našim domovom, ale momentálne je jedinou planétou, na ktorej sa dokázal vyvinúť život. Otázka teda znie…Existuje vo vesmíre planéta, ktorá má ešte lepšie podmienky pre život, ako naša Zem?

Na túto tému sa pozrel bližšie YouTube kanál SciShow Space. Vo videu sa hovorí, že takéto planéty môžu naozaj existovať. Vedci ich nazývajú superobývateľné planéty. Sú to hypotetické druhy planét, ktoré by mohli na svojom povrchu udržať život 5-krát dlhšie, ako Zem. Momentálne sa vedcom nepodarilo objaviť žiadnu z týchto planét, avšak teórie hovoria, že len v našej galaxii by sa mohli nachádzať miliardy superobývateľných planét.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvýkrát boli tieto hypotetické planéty navrhnuté v roku 2014, René Hellerom a Johnom Armstrongom. Dvojica vedcov tvrdila, že superobývateľné planéty budú mať dve charakteristiky, podľa ktorých ich môžeme spoznať. Tou prvou je voda, ktorú si budú vedieť superobývateľné planéty udržať dlhšie, než naša Zem.

Vylepšenia oproti Zemi

Prostredie u nás na Zemi je výsledkom jej polohy voči Slnku. Zem sa nachádza v takzvanej obývateľnej zóne. Obývateľná zóna je vzdialenosť od Slnka, ktorá je ideálna na to, aby voda dokázala existovať v kvapalnom skupenstve. Ak by bola Zem bližšie, voda by sa vyparila a ak by sa nachádzala ďalej, voda by naopak zamrzla. Lenže táto idylka nepotrvá večne. Časom nášmu Slnku dôjde vodík, ktorý slúži ako palivo pre jadrové reakcie. Vtedy prejde hviezda do fázy červeného obra a začne expandovať. Tým pádom sa obývateľná zóna posunie ďalej. Znamená to, že voda na Zemi sa začne vyparovať. Už dnes sa obývateľná zóna posúva, približne meter za rok. Vedci predpokladajú, že sa Zem dostane mimo obývateľnej zóny za približne 2 miliardy rokov.

Superobývateľné planéty sa dokážu udržať v obývateľnej zóne dlhšie, pretože obiehajú okolo hviezd, ktoré sú lepšie ako naše Slnko. Ukázalo sa, že menšie hviezdy dokážu žiť dlhšie, pretože majú menšiu hmotnosť, menšiu gravitáciu a tým pádom prebiehajú reakcie v ich jadrách pomalšie. Výsledkom toho je, že obývateľná zóna sa posúva menším tempom, ako tá naša.

Druhá vec, ktorá robí superobývateľné planéty špeciálnymi je ich geografia, geológia a atmosféra. Vedci tvrdia, že planéty, podobné Zemi, môžu byť až 2-krát väčšie, ako naša Zem. Tým pádom by mali väčšiu gravitáciu a mohli by lepšie udržať plyny v atmosfére. Väčšia gravitácia by znamenala väčší pohyb tektonických platní, vďaka čomu by sa dostali na povrch prvky, potrebné pre život. Zároveň by bolo jadro planéty horúcejšie, čo zase znamená silnejšie magnetické pole. To by dokázalo lepšie chrániť planétu pred škodlivými lúčmi jej domovskej hviezdy.

S príchodom nových a lepších teleskopov začnú vedci pátrať po týchto planétach a presvedčia sa, či sú ich teórie správne. Podľa súčasných odhadov by sa malo v našej galaxii nachádzať okolo 10-miliárd superobývateľných planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre