Existujú ďalšie vážne dôvody, prečo to nepreháňať s „modrým svetlom“, ktoré vyžarujú naše telefóny či iné zariadenia

Modré svetlo, ktoré vyžarujú naše smartfóny, tablety a ďalšie zariadenia môžu vplývať na viac ako len „spánok“.

modre slovo spanok
Zdroj: Pixabay.com (KristopherK)

Okrem toho, že modré svetlo môže ovplyvniť spánok a  narušuje cirkadiánny rytmus, teda naše biologické hodiny tela, tak vedci z Oregonu prišli s ďalším zistením, že modré svetlo vyžarované z bežných prístrojov ako sú mobily či TV, pravdepodobne zvyšuje rýchlosť starnutia. Modré svetlo môže urýchliť starnutie u ľudí a takisto spôsobiť poškodenie sietnice, zhoršenú pohyblivosť a poškodenie mozgových buniek.

Čo je to modré svetlo?

Farba svetla ma na ľudí mnoho dopadov. Najviac sa však spomína „modré svetlo“, čo to vlastne je? Modré vlnové dĺžky oceníme počas dňa, a to z dôvodu, že nás udržuje v pozore, zlepšuje nám pozornosť, reakčné časy, ale aj náladu. Inak je to však v noci, vtedy sa zdajú byť skôr rušivými. Dôvodom je, že narúša hladinu melatonínu – hormónu, ktorý riadi denný rytmus organizmu. Inými slovami, keď je tma tak sa prispôsobuje aj množstvo tohto hormónu v organizme, ale svetlom sa narúša jeho prirodzená tvorba čo má za následok , že ťažšie zaspávate.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Pixel mobile-2571625_1920
Zdroj: pixabay.com (StockSnap)

Výskumníci testovali účinky modrého sveta na ovocných muškách kvôli podobnosti ich bunkových a vývojových mechanizmov s ľuďmi. Skúmané mušky boli vystavené 12 hodinovému cyklu modrého svetla, ktoré bolo podobné svetlu používaného v smartfónoch a tabletoch.

Súčasťou experimentu bolo porovnanie mušiek držaných v podmienkach s modrým svetlom a tými, ktoré boli úplne držané v  tme. Výskum preukázal, že mušky, ktoré boli vystavené 12-hodinovému modrému LED svetlu, mali kratšiu životnosť. Poškodené boli nielen bunky sietnice, ale aj ich mozgové neuróny a  preto mali ťažkosti s lezením na steny nádoby, v ktorej boli držané.

 „V budúcnosti môžu existovať telefóny, ktoré automaticky upravujú svoje zobrazenie podľa dĺžky používania, ktorú telefón vníma,“ uviedol hlavný autor Trevor Nash. „Tento typ telefónu môže byť ťažké vyrobiť, ale pravdepodobne by to malo veľký vplyv na zdravie.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre