Európsky parlament prijal kontroverzný zákon o autorských právach, zahŕňajúci články 11 a 13. Takto vyzerá začiatok organizovanej „cenzúry“

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

26. marec 2019 sa navždy zapíše do histórie internetu v rámci Európskej únie. Poslanci Európskeho parlamentu totižto schválili znenie nového autorského zákona, ktorý obsahuje kontroverzné články 11 a 13, pričom práve druhý z nich výrazne obmedzuje šírenie obsahu na sociálnych sieťach, či iných internetových platformách.

Za nový autorský zákon hlasovalo v rámci Europarlamentu až 348 poslancov, proti bolo spolu 278 poslancov. Informovala o tom poslankyňa Európskeho parlamentu Julia Reda, ktorá je členkou Európskej pirátskej strany, prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sporný článok 13

Nový zákon zahŕňa aj sporný článok 13, ktorý bol kritizovaný naozaj zo všetkých smerov. Európska únia chce vďaka nemu dosiahnuť to, aby veľké spoločnosti zodpovedali za svoj obsah zdieľaný na internete. Autorské práva sa tak budú vzťahovať aj napríklad na fotografie či obrázky, ktoré zverejníte na svojej sociálnej sieti. Odstránenie alebo kontrola takéhoto obsahu je v praxi takmer nemožná a zastavenie neovládateľného šírenia obrázkov po internete sa dá aktuálne iba docieliť masívnym filtrovaním, ktoré už ľudia dnes považujú za novodobú cenzúru internetu.

Článok 11

O čosi menej kontroverzným je článok 11, ktorý by mal podľa Európskeho parlamentu docieliť to, že jednotlivé portály, či iné spravodajské služby, by dostávali financie za to, že ich príspevky budú zverejnené v zhromažďovačoch správ, napríklad Google News. Za malé ústrižky jednotlivých článkov by musel taký Google odviesť špeciálny poplatok, ktorý by následne putoval samotnému portálu. Takáto idea je síce pekná, keďže by z nej mali profitovať samotné internetové portály, no všetko stojí na vôli jednotlivých spoločností, ktoré komplexné spravodajstvo zhromažďujú na jednom mieste. Už v minulosti podobný zákon schválili v Španielsku a čuduj sa svete, Google svoju spravodajskú službu jednoducho v Španielsku odstavil. Takýto krok zo strany Google by koniec koncov výrazne poškodil všetkým portálom v rámci celej EÚ.

Poslednou nádejou je Európska rada

Podľa Electronic Frontier Foundation ešte stále máme malinkú nádej na neprijatie nového autorského zákonu. I keď zákon prešiel plénom Európskeho parlamentu, konečné slovo má Európska rada, ktorá zasadne koncom tohto mesiaca. Na spochybnenie nového zákona by však musela zmeniť názor jedna kľúčová krajina v rámci EÚ, ktorá by mohla zákon napadnúť. Či sa tak ale stane, zatiaľ nikto z nás ani len netuší.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre