SpravodajstvoVeda a výskum

Európska vesmírna agentúra zverejnila prvé zábery sondy Solar Orbiter

Jedna z novších misií ukazuje nádherné pohľady na našu domovskú hviezdu

Astronómia je úžasná v tom, že každá nová misia nám môže poskytnúť nový pohľad na vesmír okolo nás. Vesmírne teleskopy, či sondy zbierajú dôležité dáta, ktoré sú neskôr prevedené do vizuálnej podoby, píše portál Universe Today. A keď sú tieto zábery zverejnené, takmer vždy sa je na čo pozerať.

Príkladom môže byť aj jedna z novších misií Európskej vesmírnej agentúry, Solar Orbiter. Tá nám prináša dávku fascinujúcich záberov na našu domovskú hviezdu, Slnko. Pohľad na ňu nám sonda poskytuje prostredníctvom desiatich rozličných vedeckých nástrojov. Tie zahrňujú teleskopy, ale aj iné nástroje, ktoré študujú tri rôzne fenomény.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôležité merania

Tým prvým je nepredvídateľné solárne počasie. Solar Orbiter sa zameriava špeciálne na solárne vetry, ktoré Slnko z času na čas vypúšťa do okolia. Nástroje sondy umožnia vypočítať, odkiaľ vietor, ktorý sondu zasiahol, prišiel. Jedným špecifickým príkladom je monitorovanie z júna tohto roku. Ukázalo sa, že solárny vietor prišiel z oblasti koronálnej diery. Magnetosféra Slnka umožnila vetru, ktorý sa normálne nachádza na povrchu, uniknúť do vesmíru.

Ďalším zaujímavým fenoménom sú koronálne výrony hmoty. Tie sa sonde podarilo zachytiť, keď sa nachádzala medzi Slnkom a Zemou. Koronálny výron prešiel popri sonde a nakoniec zasiahol aj našu Zem. Tieto výrony môžu predstavovať určité riziko pre naše satelity na obežnej dráhe, a preto sa ich chcú astronómovia naučiť predpovedať.

Solar Orbiter
Zdroj: ESA

Solar Orbiter skúmal aj takzvané „táboráky.“ Ide o jasné body na povrchu Slnka a vedci sa domnievajú, že môže ísť o teoretizovaný fenomén, ktorý prispieva k zahrievaniu slnečnej korony. Či je to skutočne ono zatiaľ nevieme, pretože na potvrdenie tejto teórie treba dodatočné dáta. Zaujímavosťou je, že sonda Solar Orbiter prešla cez chvost kométy ATLAS. Vedci si všimli unikátnu príležitosť a tak sonda zaznamenala pár dôležitých údajov, aj keď nebola vybavená na stret s kométou.

Solar Orbiter
Zdroj: NASA, ESA, STSci, and D. Jewitt (UCLA)

Lenže kométa sa rozpadla tesne predtým, než sa sonda dostala k jej chvostu. Vedci sa obávali, že kvôli tomu nebudú schopní nič zaznamenať, no sonde sa podarilo namerať magnetické stopy a zvýšené hodnoty vesmírneho prachu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close