SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Európska vesmírna agentúra potrebuje pomoc! Do nového výskumu sa môžete zapojiť aj VY!

Sonda Rosetta roky zbierala dáta o povrchu kométy 67P. Na ich rozlúštenie však potrebuje ESA pomoc bežných ľudí.

Európska vesmírna agentúra, ESA, volá po pomoci bežných ľudí a nadšencov vesmíru. ESA sa totižto po rokoch zbierania dát púšťa do detailného skúmania povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Využitie automatizovaných nástrojov však v tomto prípade nie je najvhodnejšie. ESA preto prosí nadšencov (via Gizmodo), aby pridali ruku k dielu. Čím viac očí bude skúmať detaily na obrázkoch tejto kométy, tým bude analýza dát rýchlejšia a vedci vďaka nim dokážu pochopiť viaceré procesy, ktorými si kométa v posledných rokoch prešla.

Prvý „stret“ kométy so sondou

Objektom skúmania ESA je kométa s krátkym označením 67P. Tá bola po prvýkrát pozorovaná ešte v roku 1969. Kométa sa pohybuje na eliptickej obežnej dráhe, pričom jej obehnutie trvá kométe 6,5 roka. Vedcov zaujíma táto kométa už od jej objavenia, no ku prvému výskumu z tesnej blízkosti došlo iba pred niekoľkými rokmi. ESA totižto ku tejto kométe vyslala sondu Rosetta ešte v roku 2014, pričom išlo o prvý „stret“ kométy a sondy v histórii. Sonda následne zbierala dáta od roku 2014 až po rok 2016. Jej hlavným cieľom bolo zachytiť povrch kométy a jej bližšie detaily pomocou kamery OSIRIS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vzhľadom na zložitosť snímok je ľudské oko oveľa lepšie pri zisťovaní malých zmien medzi snímkami ako automatizované algoritmy,“ povedal Sandor Kruk, astrofyzik z Inštitútu Maxa Plancka.

Skúmanie a analýza detailných snímok povrchu kométy je možná pomocou nástroja Rosetta Zoo. Konkrétne, verejnosť má za účel identifikovať a špecifikovať zmeny na povrchu kométy pred a potom, čo sa sonda priblížila ku Slnku. V nástroji je možné fotografiami otáčať, približovať ich a následne označovať konkrétne typy objektov ako prach, balvany a rôzne erózne prvky. Kľúčová je však analýza toho, či sa konkrétne objekty na povrchu kométy presunuli, zmenšili, poprípade úplne zmizli.

Lepšie poznanie procesov na povrchu komét

Výsledkom celého skúmania širokej verejnosti má byť získanie dostatočného množstva údajov o aktivitách na kométach. Vedci na základe týchto údajov vytvoria tzv. aktívne oblasti na povrchu kométy. Tie následne poslúžia práve na vytvorenie modelov kometárnych aktivít.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close