Európska vesmírna agentúra chce do roku 2025 preskúmať možnosti ťažby raketového paliva z povrchu Mesiaca

Európska vesmírna agentúra ohlásila perspektívnu spoluprácu so spoločnosťou ArianeGroup. Hlavným bodom spolupráce má byť prieskum povrchu nášho najbližšieho prirodzeného satelitu, ktorý by mohol ukrývať významné nerastné bohatstvo. Z mesačného povrchu by totižto bolo možné vyťažiť látky potrebné na výrobu raketového paliva, vďaka čomu by sa mohlo stať z Mesiaca akési štartovacie miesto pre ďalšie vesmírne misie. Plánom je uskutočniť všetky potrebné pokusy do roku 2025.

Brána ku ďalším vesmírnym misiám

„Využitie vesmírnych zdrojov by mohlo byť kľúčom k trvalo udržateľnému prieskumu lunárneho priemyslu a táto štúdia je súčasťou komplexného plánu spoločnosti ESA na to, aby sa Európa stala partnerom v globálnom prieskume v nasledujúcom desaťročí,“ uviedol v tlačovej správe David Parker, riaditeľ humánneho a robotického prieskumu v ESA.

Dohoda bola oznámená v symbolický deň

Dohoda medzi Európskou vesmírnou agentúrou a spoločnosťou ArianeGroup, európskou spoločnosťou zameriavajúcou sa na letecký priemysel, bola verejnosti predstavená v symbolický deň a to v čase nedávneho zatmenia mesiaca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto zmluva je historickým míľnikom pre ArianeGroup, ktorá už dlhú dobu pracuje na technologických návrhoch na zabezpečenie logistiky vo vesmíre,“ uviedol generálny riaditeľ ArianeGroup André-Hubert Roussel v tlačovej správe. „Je to príležitosť pripomenúť si schopnosti rakety Ariane 64, ktorá je schopná mesačných misií pre svojich inštitucionálnych zákazníkov, ktorí môžu využiť nákladnú kapacitu až 8,5 ton.“

Nerastné bohatstvo sa nachádza tesne pod povrchom

Vrchná vrstva povrchu Mesiaca je pokrytá lunárnym regolitom. Táto ruda podľa všetkého obsahuje aj vzácne hélium-3, ktoré je potrebné na výrobu raketového paliva. Ak by sa výskyt tohto izotopu hélia v povrchu Mesiaca potvrdil, išlo by o veľkú revolúciu v objavovaní vesmíru. Po vybudovaní potrebnej infraštruktúry by sa tak z Mesiaca dala spraviť brána pre ďalšie prieskumné misie.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre