Európska únia udelila obrovské pokuty za umelé navyšovanie cien produktov. Namočené v tom sú viaceré svetové spoločnosti

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Hospodárska súťaž na trhu je prirodzený proces, ktorý dokáže znižovať ceny produktov na trhu na čo najnižšiu úroveň. Ceny avšak nemôžu spadnúť až príliš nízko a túto reguláciu zabezpečuje v EÚ Európska komisia. Tá ma na starosti zabezpečiť primeranú úroveň hospodárskej súťaže na trhu a čiastočnú reguláciu cien, aby neboli niektoré produkty predražené, alebo naopak príliš lacné. Túto rovnováhu avšak nedokáže udržovať bez problémov a medzi spoločnosťami sa často nájdu aj také, ktoré chcú svoje postavenie využiť v to, aby ovplyvňovali ceny produktov a to v tom horšom slova zmysle, čiže umelo udržovali ich ceny na príliš vysokej úrovni. Na využívanie takýchto praktík najnovšie doplatia viaceré svetové technologické spoločnosti, ktorým EÚ udelila miliónové pokuty.

Spoločnosti ovplyvňovali viaceré trhy v krajinách EÚ

Miliónové pokuty sa týkajú spoločností Asus, Denon and Marantz, Philips a Pioneer. Všetky spoločnosti majú jedno spoločné. V posledných rokoch sa snažili o udržovanie vysokých cien svojich produktov. Väčšina z nich využívala koncových predajcov a nedovolila im znížiť cenu pod stanovené minimum. Spoločnosť Denon and Marantz si ale vysoké ceny udržiavala úplne sama. Svoje slúchadlá a reproduktory ponúkala v Nemecku a Holandsku za oveľa vyššiu cenu, ako v iných krajinách aj napriek tomu, že to miestny trh nemal šancu udržať. Spomedzi všetkých spoločností je ale najväčším a najrozsiahlejším hriešnikom spoločnosť Pioneer, ktorá svojimi krokmi ovplyvnila až 12 trhov a ako „bonus“, neumožňovala maloobchodníkom cezhraničný predaj, tým pádom si mohli zákazníci kupovať tovar iba na svojom „predraženom“ trhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obrovské pokuty poslúžia ako varovný prst pre ostatné spoločnosti

I keď si niektoré spoločnosti vyslúžili konečnú zľavu z pokuty za spoluprácu pri vyšetrovaní, výška pokút je ale aj tak dosť vysoká na to, aby to poslúžilo ako varovný prst pre ostatné spoločnosti.  Asus bude musieť zaplatiť 74,4 milióna dolárov, Denon a Marantz budú platiť 9 miliónov dolárov, spoločnosť Philips dlhuje 34,9 milióna dolárov a spoločnosť Pioneer zas 11,9 milióna dolárov. Všetky relevantné porušenia pravidiel EÚ sa uskutočnili v rokoch 2011 až 2013 (predĺženie do roku 2014 pre spoločnosť Asus a 2015 v prípade spoločnosti Denon & Marantz).

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre