Spravodajstvo

Európska únia spúšťa sociálnu sieť „EU Voice“: Je bez reklám a uprednostňuje práva na ochranu súkromia jednotlivcov

Európska únia prechádza od klasických sociálnych sietí k jej open-sourcovým alternatívam. Prvými v poradí je YouTube a Twitter.

Sociálne siete majú v dnešnom svete neuveriteľnú silu. Títo giganti iba málokedy medzi seba pustia nového hráča a preto je o alternatívach k Twitteru či YouTube počuť len málokedy. No napríklad akvizícia Twitteru jedným človekom vie vyvolať otázku, či je používanie týchto sietí správne a či nebudú iba jednostranne orientované. Na informáciu upozornil web gizmodo.com.

Alternatívy k populárnym sociálnym sieťam

Nielen vyššie spomenutá situácie ale ľudí nabáda k hľadaniu alternatív týchto najväčších sociálnych sietí. Medzi takto zmýšľajúcich používateľov môžeme po novom zaradiť aj Európsku úniu. Tá totiž oznámila vytvorenie vlastného servera na platforme Mastodon. Ide o open-source alternatívu Twitteru. Server Európskej únie sa nazýva EU Voice. Cez tento server budú s používateľmi komunikovať viaceré európske inštitúcie a agentúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
európska komisia na mastodon
Zdroj: Mastodon, Profil Európskej komisie na Mastodone

Pri Mastodone ale Európska únia nekončí. Svoje sociálne aktivity totiž rozširuje aj na platformy pre zdieľanie videa. Konkrétne ide o platformu PeerTube, ktorá je taktiež open-source. Na tejto platforme má Európska únia svoj kanál s názvom EU Video.

Mastodon a aj PeerTube sú súčasťou takzvaného fediverza. Fediverzum zahŕňa práve platformy, ktoré sú alternatívou k najpopulárnejším sociálnym sieťam. Okrem vyššie spomenutých platforiem do tohto fediverza patrí aj Pixelfed (alternatíva k Instagramu) a Funkwhale (alternatíva k Spotify). Tieto služby Európska únia zatiaľ nevyužíva.

Prechod na alternatívu nie je prekvapením

Spory medzi európskymi predstaviteľmi a americkými technologickými spoločnosťami nie sú žiadnou novinkou. Európa neustále poukazuje najmä na nekvalitné postupy v oblasti ochrany osobných údajov a taktiež na moderovanie obsahu týchto sociálnych sietí.

Wojciech Wiewiórowski, európsky dozorný úradník pre ochranu údajov sa k situácii ohľadom spustenia projektov na platformách PeerTube a Mastodon vyjadril nasledovne:

S pilotným spustením EU Voice a EU Video sa snažíme ponúknuť alternatívne platformy sociálnych médií, ktoré uprednostňujú jednotlivcov a ich práva na súkromie a ochranu údajov. Na platformách nie sú žiadne reklamy a neexistuje žiadne profilovanie jednotlivcov, ktorí môžu používať platformy. Tieto opatrenia okrem iného dávajú jednotlivcom možnosť voľby a kontrolu nad tým, ako sa nakladá s ich osobnými údajmi.

Nápad to je určite zaujímavý, no aby sa tieto projekty skutočne rozbehli, tak by potrebovali prísun miliónov používateľov. A to, že tieto platformy nie sú tak známe vie byť pomerne veľký problém. Technologickí giganti majú nateraz navrch a určite nebudú chcieť túto pozíciu stratiť. Je teda otázne, či tento pokus nie je zo strany Európskej únie iba výstrel do prázdna.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close