Spravodajstvo

EÚ prijala kontroverznú textáciu zákona, ktorá by mohla zmeniť fungovanie internetu ako ho dnes poznáme

13. február sa zapíše do histórie európskeho „fungovania internetu“. Európsky parlament totiž prijal konečnú textáciu kontroverzného zákona, ktorý má ambíciu zmeniť fungovanie internetu ako ho poznáme dnes.

Za otca internetu sa považuje Tim Berners-Lee, ktorý prišiel so skratkou WWW, teda world wide web. Za týmto pojmom Tim videl hypertextovú sieť, ktorá dokázala pomocou odkazov prepojiť informácie z viacerých počítačov. Inými slovami, vytvoril „sieť“, ktorej účelom bolo (a zatiaľ aj je) šírenie informácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Európska únia chce zmeniť fungovanie internetu

Európska únia chce prijať kontroverzný autorský zákon, ktorý vyvoláva viacero otáznikov.  Ohliadnuc od obsahu návrhu, tak najkontroverznejšími časťami sú články 11 a 13.

Jedným z účelov článku 11 je zavedenie „dane z odkazu“, ktorá by mala fungovať spôsobom, že ak portál či webstránka čerpá informácie z inej webstránky tak by mala platiť za neho v skratke zaplatiť autorovi. Pre vysvetlenie, dnes v podstate ak reprodukujete nejaký obsah tak „stačí“ na neho len odkázať. Podobne ako v diplomových prácach. Táto právna úprava by tak zvýšila náklady na zdieľanie obsahu. Vo výsledku by to znamenalo zánik tisícok menších redakcií, napríklad aj tej našej. Mnoho portálov totiž funguje na princípe „for-fun“, obsah je tak tvorený samotnými fanúšikmi či nadšencami za minimálnu odmenu. Alebo inak povedané, najväčší prežijú a nezávislé média, ktoré nie sú závislé od „mecenášov“ sa budú musieť veľmi dobre „obracať“, aby mohli tvoriť obsah aj naďalej.

Článok 13 je ďalším kameňom úrazu. Ten mnohí vydavatelia nazvali „meme ban“. Mnohé platformy totiž po jeho zavedení budú musieť prijať opatrenie v podobe lepšieho filtrovania obsahu. V prípade Youtube by to napríklad znamenalo, že systém bude kontrolovať každé jedno video, ktoré bude nahrané na ich server za účelom, aby zabránili porušovaniu autorských práv.  To by vo výsledku mohlo skončiť tak, že technologický giganti zavedú také monitorovacie technológie, ktoré budú doslova „sledovať každý krok“ používateľov. Tim Bernee na margo tohto opatrenia povedal:

„Článok 13 urobí neočakávaný krok smerom k transformácii internetu z otvorenej platformy pre zdieľanie a inovácie ku nástroju automatizovaného sledovania a kontroly používateľov,…“.

Zdroj: vlastný, via Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close