BezpečnosťSpravodajstvo

Európska komisia vyzýva online platformy ako Google, Facebook a ďalšie, aby pomohli zastaviť šírenie dezinformácií

Európska komisia označila Rusko a Čínu, ako jedných z hlavných aktérov, ktorí šíria dezinformácie

Európska komisia chce od technologických gigantov, aby na mesačnej báze poskytovali správy o tom, ako bojujú proti šíreniu dezinformácií prostredníctvom ich kanálov. Okrem iného v  dokumente, ktorý bol publikovaný  v priebehu včerajšieho dňa, Európska komisia označila za jedných z hlavných aktérov šíriacich dezinformácie Rusko a Čínu. Na tému upozorňuje portál reuters.com

„Zahraniční aktéri z tretích krajín, hlavne z Ruska a Číny, sa zapojili do cieleného ovplyvňovania operácií a dezinformačných kampaní okolo COVID-19 v EÚ, v jej susedstve a vo svete, s cieľom podkopať demokratickú diskusiu a prehĺbiť sociálnu polarizáciu, a aby vylepšili svoj imidž navonok v súvislosti s COVID-19“ píše sa v dokumente zverejnenom Európskou úniou (na strane 3.).

Za príklad dezinformácií, ktoré sa šírili EÚ uvádza napríklad „pitie bielidla alebo čistého alkoholu“, ktoré pomáha v liečbe koronavírusu. Alebo konšpirácie, ktoré hovoria o tom, že koronavírus bol vytvorený svetovými lídrami na zníženie rastu populácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Online platformy musia spolupracovať

Európska komisia preto chce hlbšiu kooperáciu s online platformami vrátane poskytovania mesačných správ,  ako posúvajú dopredu viac autoritatívny obsah a obmedzujú dosah dezinformácií. Komisia konkrétne navrhuje:

„…Iniciatíva na podporu autoritatívneho obsahu v EÚ na úrovni členských štátov. Platformy by mali poskytovať dáta, aké akcie robia na to, aby podporili informácie z národných a medzinárodných zdravotníckych agentúr, národných a európskych orgánov vrátane profesionálnych médií“

 Věra Jourová, ktoré ja jedna z lídrov v tejto oblasti (ide o českú viceprezidentku Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť) prostredníctvom sociálnej siete oznámila, že sociálna sieť TikTok sa pripojila ku Kódexu EÚ pre dezinformácie, ktorej signatármi sú Google, Facebook, Twitter a Mozilla.

Európska komisia v rámci publikovaného dokumentu zároveň píše o potrebe prístupu k spoľahlivým informáciám, ako aj potrebe plurality názorov. Aktuálna kríza okolo COVID-19 však ukázala, že platformy musia poskytovať viac dát o dosahu a dopadoch dezinformácií, a zároveň musia byť schopné včas zasiahnuť v prípade potreby. Dokument zároveň spomína, že Európske observatórium digitálnych médií začalo práce na výskume, ktorý by mohol detegovať, analyzovať a odhaliť možné hrozby ohľade dezinformácií v oblasti COVID. Komisia zároveň vyzýva online platformy na spoluprácu.

„Komisia vyzýva platformy, aby rozšírili a zintenzívnili svoju spoluprácu s kontrolórmi faktov a aktívne ponúkli prístup k svojim programom kontroly faktov organizáciám vo všetkých členských štátoch EÚ – ako aj v susedných krajinách – pre všetky jazyky“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close