SpravodajstvoTechnológie

Európska komisia predkladá návrh, ktorým chce zjednotiť nabíjacie výstupy v USB-C. To však nie je všetko!

Európska komisia oficiálne predložila návrh, ktorým chce zjednotiť trh s nabíjačkami v prípade drobnej elektroniky.

Ide do tuhého! Už dlhšie obdobie môžeme byť svedkami snahy Európskej únie, ktorá sa pokúša zjednotiť roztrieštení trh s nabíjacími výstupmi pre nabíjačky pre naše smartfóny a dalsiu drobnú elektroniku. Jednou z najhlasnejších trúb, ktorá proti tomuto kroku bojuje, je spoločnosť Apple. Tá totiž v mnohých produktoch používa známy Lightning connector.

Európska komisia v priebehu včerajšieho dňa oznámila, že oficiálna predkladá legislatívny návrh, ktorým by došlo k zjednoteniu nabíjania všetkých zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnešným návrhom revidovanej smernice o rádiových zariadeniach sa budú harmonizovať nabíjacie porty a technológia rýchlonabíjania: USB-C sa stane štandardným portom pre všetky smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a prenosné herné konzoly. Komisia okrem toho navrhuje oddeliť predaj nabíjačiek od predaja elektronických zariadení.“

Európska únia robí tento krok približne po desaťročnej snahe dobrovoľného zjednocovania nabíjacích výstupov. Tu treba spomenúť, že Únii sa podarilo zredukovať ich množstvo z 30 na 3.  Spoločnosť Apple, ktorá stojí na druhej strane barikády dlhodobo hovorí, že týmto krokom dôjde k zníženiu konkurencieschopnosti a k spomaleniu vývoju nových technológií. Rovnako spoločnosť tvrdí, že už v minulosti v dôsledku dobrovoľného prístupu došlo k zredukovaniu trhu „na minimum“,  a že ďalšia redukcie rozmanitosti trhu neprinesie želané ovocie.

Únia si od toho kroku sľubuje, že nielenže odstráni frustráciu používateľov z hromadenia nekompatibilných nabíjačiek, ktoré sa nám hromadia v zásuvkách, ale podarí sa zároveň znížiť aj odpad, ktorý ich produkciou vzniká.

„Európski spotrebitelia boli dostatočne dlho frustrovaní nekompatibilnými nabíjačkami, ktoré sa im hromadili v zásuvkách.“ hovorí Margrethe Vestagerová, ktorú ďalej dopĺňa Komisár Thierry Breton: „S rastúcim počtom zariadení sa predáva čoraz viac nabíjačiek, ktoré nie sú vzájomne zameniteľné či nevyhnutné. S tým skoncujeme.“

Okrem iného, drobná elektronika sa bude predávať bez nabíjačiek

Legislatíva okrem toho, že zjednocuje nabíjačky, tak zároveň obmedzuje výrobcom smartfónov neoprávnene obmedzovať rýchlosť nabíjania. Ďalej, Európska únia chce oddeliť predaje nabíjačiek od predaja elektronických zariadení a rovnako chce zaviesť aj vyššiu transparentnosť a informovanosť ohľadne účinnosti nabíjania.

Potom, ako bude nová legislatíva prijatá na úrovni Európskej únie, tak bude prebiehať prechodné obdobie v dĺžke 24 mesiacov, počas ktorého budú musieť výrobcovia elektronických zariadení preniesť opatrenia v prax.

Len pre zaujímavosť, v roku 2020 podľa dát Európskej únie používatelia v EÚ vlastnili približne 420 miliónov mobilných telefónoch a iných prenosných elektrických zariadení pričom každý používateľ disponoval podľa údajov 3 nabíjačkami telefónov, pričom aktívne využíval 2. Rovnako treba povedať, že podľa odhadov až 11 000 ton elektroodpadu (e-waste) každoročne pripadne na vyhodené a nepoužívané nabíjačky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close