Spravodajstvo

Európska komisia chce prísnejšie regulácie v oblasti technológií schopných rozpoznávať tváre

Nová európska komisárka Ursula von der Leyen chcel prísnejšie normy obmedzujúce technológiu rozpoznávania tváre.

Európska komisia uvažuje nad zavedením prínsnejších obmedzení v oblasti technológie rozpoznávanie tváre. V nadväznosti na minuloročné vykonávanie všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR) Európska komisia pripravuje právne predpisy, ktoré idú nad rámec GDPR. Na tému upozorňuje portál Techspot.com.

Pripravované právne predpisy by mali občanom priniesť viac kontroly nad tým, kto a hlavne ako spracováva ich zábery tvári. V  súčasnosti  GDRP zakazuje zber biometrických údajov, avšak len takých, ktoré priamo umožňujú identifikáciu jednotlivcov. Pripravované právne normy by mali byť oveľa jasnejšími.

Nebolo by to prvýkrát, kedy by EU obmedzovala technológiu Rozpoznávania tvári

Európska únia už v  roku 2016 žiadala Facebook o vylúčenie technológie Rozpoznávania tváre z európskej verzie Facebooku (pozn. redakcie: jednalo sa konkrétne o dnes už nefungujúcu aplikáciu Moments). Írsky komisár pre ochranu údajov dokonca požadoval, aby Facebook vymazal už uložené biometrické údaje.

Nová európska komisárka Ursula von der Leyen sa zaviazala, ze v  priebehu prvých 100 dní vo funkcii bude navrhnutý nový právny predpis týkajúci sa umelej inteligencie. Jej víziou je vytvoriť „koordinovaný európsky prístup k ľudským a etickým otázkam v dôsledku umelej inteligencie“.

Rozpoznávanie tváre je iba jednou z  mnohých technológií, ktorá spadá pod AI. Je teda vysoko pravdepodobné, že Európska komisia bude pracovať aj na ďalších obmedzeniach.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close