Spravodajstvo

Európska komisia chce „ľahko opraviteľné“ zariadenia. Týka sa to aj smartfónov, ktorých výrobcovia sa budú musieť prispôsobiť

Európska komisia hovorí, že dizajn jednotlivých výrobkov vrátane smartfónov je navrhnutý tak, aby bola sťažená ich oprava.

V prvej polovici januára tohto roka obehla internet správa, že Európska únia chce vyššiu harmonizáciu nabíjacích konektorov. Zatiaľ čo pre väčšinu výrobcov to nie je problém, vzhľadom na prirodzený prechod k USB Type – C výstupu, tak jedným z najväčších kritikov je prirodzene americký Apple, ktorý využíva vo svojich zariadeniach  primárne Lightning výstup. Spoločnosť sa k tomuto úmyslu vyjadrila vcelku kriticky a konštatovala, že k prirodzenej harmonizácii už dochádza dlhé roky, a toto opatrenie by skôr znamenalo povinnú „uniformitu“. Argumentuje tým, že pred rokom 2009 bolo na trhu viac ako 30 rôznych nabíjacích štandardov, dnes sú len 3, z čoho sa jeden pomaly, ale isto vytráca. Hovorí konkrétne o Micro USB výstupe. Inými slovami, v najbližších rokoch budú už len 2 štandardy.

Najnovšie plány Európskej komisie vyvolávajú opäť živú diskusiu. Dôvodom je plán „A new Circular Economy Action Plan for a Cleaner and More Competitive Europe“, teda Nová akčný plán cirkulárnej ekonomiky pre čistejšiu a viac kompetitívnu Európu. V rámci zverejnenej tlačovej správy, Európska komisie vo svojej podstate píše, že chce mať jednoduchšie opraviteľnú elektroniku a ďalšie zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Máme iba jednu planétu Zem, ale do roku 2050 budeme konzumovať, akoby sme mali tri. Nový plán urobí z cirkulácie hlavný prúd v našich životoch a urýchli ekologický prechod našej ekonomiky. Ponúkame rozhodné opatrenia na zmenu hornej časti reťazca udržateľnosti – dizajn výrobku. Akcie zamerané na budúcnosť vytvoria obchodné a pracovné príležitosti, poskytnú európskym spotrebiteľom nové práva, využijú inovácie a digitalizáciu a rovnako ako príroda zabezpečia, aby sa ničím neplytvalo.“ hovorí Virginijus Sinkevičius, Európsky komisár pre životné prostredie.

„Právo na opravu“

Európska komisia toto opatrenie zatiaľ slangovo nazýva „Right to repair“, teda právo na opravu. Sinkevičius hovorí, že viacero výrobcov elektroniky vrátane výrobcov smartfónov, navrhujú svoje zariadenia tak, aby boli ťažko opraviteľnými. V dôsledku toho urýchľujú cyklus obmeny starších zariadení za nové, ktoré by mohli byť aj naďalej využívané. Za spomenutie určite stojí aj to, že v mnohých prípadoch oprava starého zariadenia vyjde takmer rovnako, ako kúpa nového. Platí to obzvlášť v prípade rozbitých displejov v kombinácii s rozbitými zadnými stenami smartfónov. Európska komisia hovorí, že jedným z cieľov je zabezpečenia dlhšej životnosti zariadení vrátane dlhšej softvérovej podpory. Pre lepšiu ilustráciu, nižšie si môžete pozrieť video, v ktorom uvidíte, čo  všetko obnáša taká výmena displeja.

Čo stojí na pozadí tohto akčného plánu?

Európska ekologická dohoda, ktorá bola predložená v decembri minulého roka stanovuj ambiciózny ciel smerom ku obehovej ekonomike, v ktorej rast je oddelený od využívania zdrojov. Európska komisia si sľubuje od toho, že sa im podarí v prípade presadenia obehovej ekonomiky znížiť tlak na prírodné zdroje, ktoré sú jedným z predpokladov k dosiahnutiu celia v podobe neutrálnosti klímy do roku 2050.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close