AppleSpravodajstvo

Európska komisia chce definitívne zatlačiť na Apple, aby presedlal na štandard USB-C. Pripravuje novú legislatívu

Unifikácia nabíjacích portov v rámci EÚ už zasiahla všetkých výrobcov zariadení s Androidom. Spoločnosť Apple však naďalej odoláva.

Európska komisia chce už v blízkej budúcnosti prísť s legislatívou, ktorá by definitívne prinútila americkú spoločnosť Apple presedlať na štandardný nabíjací konektor typu USB-C. Ten momentálne využívajú všetci výrobcovia Android zariadení, pričom ku čiastočnému využitiu sa priklonil aj samotný Apple. Svoje smartfóny však nateraz odmieta vybaviť unifikovaným nabíjacím konektorom. Americký gigant z Coupertina argumentuje možným spomalením inovácií a ďalším zbytočným elektroodpadom, informuje zahraničná agentúra Reuters.

Snaha o unifikáciu nabíjacích konektorov sa vlečie už roky

Výrobcovia Apple, Samsung, Huawei a Nokia ešte v roku 2011 podpísali dobrovoľné memorandum s cieľom harmonizovať nabíjačky pre nové modely smartfónov prichádzajúce na medzinárodné trhy. Tento krok čiastočne pomohol zharmonizovať nabíjacie konektory najmä na trhu s Android zariadeniami, zatiaľ čo Apple rokmi odolával tlaku aj zo strany EÚ. Tá sa o tvrdú harmonizáciu pokúsila už pred pár rokmi, no doposiaľ bez výsledku. Najnovšie snaženie Európskej komisie by však mohlo definitívne zatlačiť na spoločnosť Apple, ktorá sa stále bráni využitiu USB-C nabíjacieho konektoru v mobilných zariadeniach.

Definitívna bodka zo strany EÚ

Nová legislatíva by podľa anonymných zdrojov mala prísť na stôl už v septembri, no zatiaľ nie je známe, kedy by mohla vstúpiť do platnosti. Už z predošlých pokusov Európskej komisie a Európskeho parlamentu je však viac menej jasné, že schválenie unifikovaného nabíjacieho konektoru v rámci EÚ prebehne hladko. V minulosti bol zrejme jediným vážnym odporcom práve americký Apple.

Apple už na čiastočnú unifikáciu prikývol

Práve spoločnosť Apple na margo unifikovaných nabíjacích konektorov uviedla, že by nútené presedlanie zastavilo inovácie a zároveň by to znamenalo obrovské množstvo vyprodukovaného elektroodpadu. Aj po týchto vyjadreniach spoločnosť Apple presedlala na nabíjací port USB-C v prípade nových MacBookov a iPadov. Je teda zaujímavé, že v tejto oblasti „zabránenie“ inováciám výrobcovi neprekážalo. Následne výrobca pristúpil ku ďalšiemu kroku na aspoň čiastočnú unifikáciu a redukciu elektroodpadu. Mobilné zariadenia začal dodávať bez nabíjacích adaptérov a iba s novým nabíjacím káblom USB-C na Lightning. Momentálne sa však stále ku štandardizácii nabíjacieho konektoru príliš nemá a tak je zrejme jediným riešením práve legislatívny tlak zo strany Európskej komisie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close