Europol začína vyšetrovať ľudí podieľajúcich sa na DDoS útokoch. Po dokázaní viny im hrozí niekoľko rokov za mrežami

hacker
zdroj: Pixabay

DDoS útoky sú stále rozšírenejšou formou kybernetických útokov, ktoré robia vrásky na čele aj najväčším svetovým spoločnostiam ako Xbox, Steam, ale aj bankám, či štátnym orgánom a ich webstránkam. Objednanie takéhoto útoku je v dnešnej dobe naozaj jednoduché a stojí „pár“ eur. Samozrejme, takýto spôsob kybernetického útoku je trestný, no vystopovanie ľudí stojacich za útokom je naozaj náročné, no nie nemožné. Do náročného vyšetrovania a pátrania sa najnovšie púšťa Europol, ktorý plánuje odhaliť ľudí stojacich za jednou z najväčších stránok ponúkajúcich DDoS útoky webstresser.org, ktorá bola Europolom zrušená ešte minulý rok.

Čo to ten DDoS vlastne je?

Tých, ktorí nevedia čo to vlastne DDoS je, najprv uvedieme do obrazu. DDoS je forma kybernetického útoku, ktorá množstvom informácií a požiadaviek doslova zahlcuje servery. Servery obrovské množstvo umelo vyvolaných požiadaviek spracovať nedokážu, čoho výsledkom sú buď extrémne pomalé webstránky a služby, alebo úplný výpadok služieb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

151 tisíc registrovaných používateľov

Ako sme už spomínali v úvode, Europol sa púšťa do vyšetrovania jednej z najväčších stránok webstresser.org, na ktorej bolo zaregistrovaných viac ako 151 tisíc používateľov. Samozrejme, práve úkony neprebiehajú voči všetkým používateľom, ale zrejme voči iba tým, čo spôsobili najväčšie „problémy“ a straty. Europol v tomto prípade pracuje s britskými a holandskými orgánmi, ktoré pomáhajú v pátraní po niektorých zaregistrovaných používateľoch. Skupina zhruba 250 používateľov totižto stojí za viac ako 4 miliónmi útokov. Niektorí používatelia svoje „služby“ že vraj ponúkali už od naozaj smiešnej sumy, a to iba 15 eur mesačne.

Možný trest zatiaľ nepoznáme

I keď Europol ešte neuviedol, aké tresty môžu niektorí používatelia obdržať, stále sa môžeme pozrieť na prípady z minulosti. Ak sa nejednalo o spôsobenie obrovských škôd, trestom bude zrejme iba vysoká peňažná pokuta. V prípade „veľkých rýb“ by sa ale mohlo uvažovať aj nad väzbou. Dobrým príkladom je prípad 30-ročného muža, ktorý bol vo Veľkej Británii odsúdený na 3 roky za mrežami

Výzva pre používateľov

Europol taktiež používateľov varoval, že počítačová kriminalita nie je bez obetí a že ľudia s akýmkoľvek porozumením v oblasti informačných technológií a kybernetickej bezpečnosti by mali využívať svoje zručnosti v legitímnych profesiách, ktoré toto odvetvie ponúka, než aby sa uchýlili k trestným činom, ako sú útoky DDoS.

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre