Európa, mesiac planéty Jupiter, môže byť viac „pohostinným“ svetom, ako sme si doposiaľ mysleli

Objavujú sa ďalšie dôkazy, ktoré hovoria, že oceán pod povrchom mesiaca Európa, môže mať vhodné podmienky na život

Európa
Zdroj: NASA

Jeden z mesiacov Jupitera, Európa, sa na prvý pohľad javí ako nehostinné miesto. Podľa vedcov by však mohla mať vhodné podmienky pre život, pretože sa pod jej povrchom nachádza teplý, slaný oceán.

Vedci prišli s ďalšími dôkazmi, ktoré naznačujú vhodné podmienky pod povrchom tohto mesiaca. Výskumníci z NASA totiž vytvorili nový model, ktorý podporuje teórie o tom, že Európa by dokázala podporovať život. Svoje závery prezentovali na konferencii Goldschmit. Je to každoročná konferencia, na ktorej sa preberajú témy z oblasti geologickej chémie, píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stará teória

Európa je jedným z Jupiterových mesiacov, rovnako ako Ganymédes, alebo Callisto, ktoré by rovnako mohli mať pod povrchom oceány. Štvrtý mesiac Io, ho už nemá. Oceán na mesiaci Európa je schovaný pod ľadom, ktorý môže dosahovať hrúbku až 30 km. Zdrojom tepla, ktoré zahrieva vodu, aby sa udržal v kvapalnom stave, sú slapové sily, ktoré deformujú povrch mesiaca. Môže za to obrovská gravitácia Jupitera. Prvé dôkazy o existencii podzemného oceánu siahajú až ku sonde Voyager, ktorá vyštartovala zo Zeme v roku 1977.

Európa
Zdroj: NASA

Teórie tvrdia, že sa oceán pod povrchom vytvoril rozpadom minerálov, buď z dôvodu slapových síl, alebo kvôli rádioaktívnemu rozpadu. Tvrdenia sú založené hlavne na misii Galileo, ktorá sa dostala k Jupiteru v roku 1995. Svoju úlohu zohrali ale aj snímky z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

„Boli sme schopní vytvoriť model kompozície a vlastností jadra, kremíkovej vrstvy a oceánu. Zistili sme že z rôznych minerálov sa dokáže vytvoriť voda v rozdielnych hĺbkach a teplotách,“ hovorí autor štúdie, Melwani Daswani.

Veľa výskumníkov si myslí, že za ohrev planéty môžu deformácie, zapríčinené slapovými silami, avšak rádioaktívny rozklad môže hrať úlohu tiež. Nech je zdrojom čokoľvek, zapríčinilo to nárast teploty a tlaku v útrobách mesiaca a vďaka tomu sa minerály, obsahujúce vodu rozpadli a to viedlo ku zrodu oceánu.

Či má vhodné podmienky by sa mohlo zistiť až keď vedci pošlú na mesiac sondu. Otázkou pre vedcov je, či dokáže udržať prúdenie elektrónov, ktoré by mohli dodať životu energiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre