EÚ už čoskoro ukončí geo obmedzenia v rámci online predaja v členských krajinách

europe-1395913_960_720
Zdroj: Pixabay

Obmedzenia na základe polohy zákazníka, ináč nazývané aj ako geoblokovanie, sú častým fenoménom v rámci EÚ. Takéto obmedzenia nie len zužujú možnosť výberu, ale zároveň čiastočne hýbu s cenami v rámci niektorých členských štátov v EÚ. V minulosti ste sa už určite stretli s prípadom, kedy bol tovar v zahraničí mnohonásobne lacnejší aj v prípade, že ste k nemu pripočítali dopravu, no predajca Vám nákup tohto tovaru jednoducho neumožnil. Takýto typ geoblokovania nie je ale nijako prospešný, či už trhu alebo zákazníkom a profitujú na ňom iba samotné spoločnosti a predajcovia, ktorí si takýmto spôsobom môžu ľahko diktovať ceny. EÚ sa ale opäť rozhodla vážne zakročiť. Celú situáciu má vyriešiť nové nariadenie, ktoré zakáže akúkoľvek formu blokovania zákazníkov na základe ich polohy.

Online predaje v rámci EÚ stúpajú

Na základe najnovších štatistík vyplýva, že online predaje v celej Európe stúpli až o 22 percent, no najväčší podiel na predajoch majú práve najväčšie ryby v hre. Väčšina maloobchodníkov cezhraničné predaje neumožňuje, či už kvôli platbám, alebo jednoducho kvôli náročnejšej logistike kvôli doprave. Výskumy EÚ poukazujú na to, že až dve tretiny e-shopov neumožňujú nákupy z inej krajiny, čo má dopad hlavne na nespokojných zákazníkov, ale aj nie moc vyvážené ceny v rámci viacerých regiónov v EÚ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceme bezbariérovú Európu, čo okrem iného znamená odstránenie prekážok pre online obchod, “ povedal viceprezident jednotného digitálneho trhu, Andrus Ansip.

Nové nariadenia by mali podľa Andrusa Ansipa zjednodušiť celý online predaj v rámci EÚ, či už z pohľadu zákazníkov, ako aj samotných predajcov. Podľa neho je práve tento krok dôležitou časťou celej „skladačky“, ktorej súčasťou sú transparentnejšie možnosti prepravy balíkov v rámci členských krajín, jednoduchšie pravidlá ohľadom dane z pridanej hodnoty pri online predajoch a silnejšia ochrana spotrebiteľov.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre