Spravodajstvo

EÚ urobila prvý krok na prijatie sporného zákona o autorských právach, ktorý by mohol byť „cenzúrou internetu“

Európska únia len pred niekoľkými dňami urobila prvý krok pri prijímaní nových, sporných právnych predpisov, týkajúcich sa najmä autorských práv, ktoré sú kritikmi striktne odsúdené a môže sa z nich stať nežiadúca internetová cenzúra. Členom Výboru pre práve veci EÚ (JURI) kritika zjavne nevadí a naďalej si stoja za svojim kontroverzným zákonom. Nová legislatíva s názvom smernica o autorských právach má aktualizovať autorské zákony, keďže sme v dobe internetu, no majú sa do nej dostať aj dve ďalšie sporné ustanovenia. Prvým je článok 11 nazvaný ako „daň z odkazov“, ktorý by prinútil online platformy, ako Facebook alebo Google, aby si kupovali licencie od mediálnych spoločností ešte predtým než ich „zverejnia“. Ďalší pochybný je článok 13 nazvaný ako „nahrávací filter“. V praxi by sa malo jednať o obrovský mechanizmus, ktorý by kontroloval všetko nahrané na internete, aby náhodou nedošlo k porušeniu autorských práv.

Europoslancom sa nová legislatíva moc nepozdáva

Ku tejto problematike sa vyjadrilo hneď niekoľko znepokojených európskych zákonodarcov, ktorí nové práve predpisy ostro kritizujú. Podporujú to, že sa primárne malo jednať o dobrý úmysel, aby boli ochránení vlastníci autorských diel, no podmienky nie sú jasne sformulované a samotným autorom iba uškodia. „Metódy riešenia problému sú katastrofálne a ublížia ľudom, ktorých by mali chrániť, „ uviedla europoslankyňa Julia Reda, „je to smutný deň pre internet…. no boj ešte neskončil. „

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ešte nie je všetko stratené

I keď boli články 11 a 13 schválené výborom JURI, nestanú sa oficiálnymi právnymi predpismi. Za ich odsúhlasenie musí hlasovať celý Európsky parlament, ktorý určite nebude zasadať skôr ako v decembri tohto roku. O osude novej smernice sa môže hlasovať aj ešte ďalším, naozaj kontroverzným spôsobom. JURI rozmýšľa aj o „trialových rokovaniach“, čiže diskusiách za zatvorenými dverami so zákonodárcami EÚ a členskými štátmi. Cieľom takýchto rokovaní je urýchlenie procesu prijímania nových zákonov, no kritici tvrdia, že sa jedná o neprístupné a nedemokratické postupy. Po rokovaniach sa zákon tak či tak dostane do Európskeho parlamentu, no rokovania za zatvorenými dverami zväčša vyústia v to, že hlasovanie v Európskom parlamente je len akousi formalitou.

Nová legislatíva bude zničujúca

Nová legislatíva v podobe, ako ju poznáme dnes, bude pre Európsku úniu a rôzne inštitúcie po svete, naozaj zničujúca a zdrvujúca. Už iba samotný článok 13, by si vyžadoval vynaloženie obrovského množstva peňazí na vytvorenie automatického filtra pre všetok online obsah nahraný v EÚ. Ten by musel kontrolovať všetky databázy autorských práv vždy, ak by bolo na internet čokoľvek nahraté. Viete si predstaviť takýto systém fungujúci pre celý internet? My teda naozaj nie.

Ako sme už spomínali vyššie, pre úplne prijatie tohto zákonu treba, aby zasadal celý Európsky parlament. To sa tak skoro určite neudeje a zároveň sa v ňom objavuje stále viac a viac členov, ktorým sa nová legislatíva vôbec nepozdáva a považujú ju za neprípustnú. Cenzúra internetu až v takomto rozsahu by bola naozaj veľkou dýkou do chrbta celého online sveta.

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close