EÚ schválila kontroverznú smernicu o autorských právach. Tá zavádza pojmy ako Link Tax a Filtering Upload. Čo to teda je?

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Európsky parlament len pred niekoľkými dňami schválil jednu z najkontroverznejších smerníc tohto roka. Zameraná je na dodržiavanie autorských práv na internete. Jej uplatnením by sa mali znevýhodniť veľké zahraničné technologické spoločnosti, ktoré majú údajne priveľkú moc. Je tomu ale naozaj tak? Neuškodí nová smernica práve začínajúcim portálom, ktorým zdieľanie ich obsahu na sociálnych sieťach a v Google News výrazne pomáha?

Článok 11 – zavedenie platených licencii pre Google

Jeden z dvojice kontroverzných článkov je práve článok 11, ktorého najväčšou podstatou je nový spôsob zárobkov pre samotné webové portály. Google by mal totižto každému „vydavateľovi“ zaplatiť za to (Link Tax), že môže jeho články spomínať napríklad v Google News. Podľa kritikov to ale nedáva takmer žiadny zmysel, keďže podobné spoplatnenie zdieľaných článkov prostredníctvom Googlu niekoľkokrát neprešlo, či už v Európskom parlamente, alebo v parlamentoch samotných členských štátov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Článok 13 – vyžadovanie nemožného od sociálnych sietí

Článok 13 je z hľadiska náročnosti ešte horší, ako článok 11. Nová smernica totižto nariaďuje zavedenie špeciálneho filtra (Filtering Upload), ktorý by na sociálnych sieťach automaticky odstraňoval príspevky, ktoré odkazujú na obsah pod autorskými právami. Pre sociálne siete ako Facebook, Twitter alebo Youtube by to znamenalo vytvorenie automatického mechanizmu, ktorý by neustále dookola dokázal „prevetrávať“ internet len kvôli tomu, aby bol odstránený obsah, ktorý spadá pod iného autora. V skratke, znamenalo by to koniec pre malé platformy, ktoré by to jednoducho nedokázali, no taktiež by to mohlo znamenať aj cenzúru zo strany gigantov, ktorí by z toho mohli koniec koncov úplne bezproblémovo profitovať.

Už niet cesty späť

O prvotnom hlasovaní, ktoré neúspešne prebehlo v júni tohto roka, sme Vás taktiež informovali. V tej dobe sme taktiež skonštatovali, že nová smernica na druhýkrát zrejme nakoniec aj tak prejde. Bohužiaľ, naozaj sa tak stalo a smernica bola len pred niekoľkými hodinami schválená. Za hlasovalo až 438 poslancov, zatiaľ čo proti bolo iba 226 poslancov. I keď je finálne hlasovanie o novej smernici naplánované až na január 2019, už dnes môžeme takmer s istotou povedať, že smernica na 99 percent prejde. To, aká bude implementácia článkov 11 a 13 zatiaľ známe nie je, keďže jej záverečnú podobu si môžu čiastočne pozmeniť aj samotné členské štáty Európskej únie.

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre