SpravodajstvoTechnológie

EÚ chce priamo podporovať nové európske startupy a technologické spoločnosti. Investovať plánuje nemalé peniaze

Po boku klasických grantov na projekty plánuje EÚ priamo investovať do nádejných projektov, ktoré by za normálnych okolností "ušli" na iné trhy

Startupom a novo vznikajúcim technologickým spoločnostiam v krajinách Európskej únie zrejme svitá na lepšie časy. Európska komisia totižto schválila nový investičný plán, ktorým chce priamo podporovať nové spoločnosti vznikajúce startupy. Európska únia chce priamou investíciou do spoločnosti získať menšinový podiel v týchto spoločnostiach, čo má mať za následok zvýšenie povedomia týchto spoločností a prilákanie ďalších investorov. Výsledkom by malo byť „udržanie“ týchto inovatívnych spoločností na európskom trhu, ktorý častokrát nie je práve najväčším lákadlom pre novo vznikajúce technologické spoločnosti, ktoré sa vo veľkej miere po rozbehnutí svojho portfólia presídlia do USA.

Priame kapitálové investície do startupov

Ako informoval portál Neowin.net, prvé kolo priamych kapitálových investícií zo strany Európskej únie, respektíve cez nový fond s názvom „European Innovation Council Fund (EIC)“, je určené pre celkovo 42 začínajúcich, malých a stredných podnikov. Týmto spoločnostiam bude v prvej fáze poskytnutých až 178 miliónov eur. Pre každý podnik je pritom vyčlenená suma od 500 000 eur do 15 miliónov eur. Za takúto investíciu má pritom Európska únia získať 10% až 25% podiel v daných spoločnostiach. EÚ sa tak stane jedným z akcionárov týchto spoločností, čo bude historicky po prvýkrát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Európa má veľa inovatívnych a talentovaných start-upov, ale príliš často sú tieto spoločnosti malé alebo sa presťahujú inam. Táto nová forma financovania – kombinujúca granty a vlastné imanie – je pre Európsku radu pre inovácie jedinečná. Prekoná sa tak nedostatok financií vo vysoko inovatívnych spoločnostiach, odblokujú sa ďalšie súkromné ​​investície a umožní sa im rozšíriť sa v Európe, “ uviedla eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, Mariya Gabriel. 

Prvou spoločnosťou, ktorá uzatvorila dohodu s Európskou úniou, je francúzska spoločnosť CorWave. Táto spoločnosť vyvinula zariadenie, ktoré pomáha ľuďom po vážnej srdcovej mŕtvici. EÚ do tejto spoločnosti investovala najvyššiu možnú čiastku, čiže až 15 miliónov eur. Podľa EÚ práve táto investícia dopomohla ku tomu, že v štvrtej fáze financovania tejto spoločnosti boli zhromaždené prostriedky vo výške až 35 miliónov eur.

Na investície čakajú aj ďalšie spoločnosti

V budúcnosti by sa však mali finančné prostriedky dostať aj ku ďalším spoločnostiam, pričom určite spomenieme spoločnosť Hiber. Ide o holandskú technologickú spoločnosť zameranú na vývoj satelitov, ktorej primárnym cieľom je poskytnúť globálne a dostupné pripojenie k internetu vecí. Investície by však časom mali priniesť benefit aj ďalším spoločnostiam ako XSUN so sídlom vo Francúzsku, ktorá vyvíja autonómne solárne drony, GEOWOX LIMITED so sídlom v Írsku, ktorá pracuje na technológiách strojového učenia, či EPI-ENDO PHARMACEUTICALS EHF so sídlom na Islande, ktorej cieľom je vyvíjať lieky na boj so stále rozšírujúcimi sa respiračnými ochoreniami po celom svete.

Pôvodný zdroj: ec.europa.eu

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close