SamsungSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Ešte nemáme poriadne zavedené ani 5G, ale Samsung už plánuje 6G. Technológiu chce sprístupniť už v roku 2028

Samsung už pracuje na 6G technológii

Vývoj 5G technológie trval približne jednu dekádu, pričom v spojitosti s touto technológiou sa spomína hlavne Huawei, ktorý mimochodom vlastní viac ako 30% patentov, ktoré tvoria jadro tejto technológie. Na vývoji sa podieľali však aj iné spoločnosti. Lídrami v tejto oblasti sú ešte Nokia, či Ericcson.

6G technológia ešte v rámci tohto desaťročia? Samsung hovorí áno

Hoci v súčasnosti pokrytie 5G technológie je vcelku slabým naprieč viacerými regiónmi sveta, tak sa už čoraz častejšie spomína 6G technológia. Jedným z potenciálnych priekopníkov v tejto oblasti by mohla byť spoločnosť Samsung, ktorá prostredníctvom tlačovej správy informuje o ambicióznom pláne.

„Aj keď je komercializácia 5G stále v počiatočnej fáze, nikdy nie je priskoro začať sa pripravovať na 6G, pretože zvyčajne trvá asi 10 rokov od začiatku výskumu po komercializáciu novej generácie komunikačných technológií,“ vysvetlil Sunghyun Choi, vedúci oddelenia Centrum pre pokročilé komunikácie. „Už sme začali výskum a vývoj technológie 6G stavaním na skúsenostiach a schopnostiach, ktoré sme získali pri práci na viacerých generáciách komunikačných technológií vrátane 5G. V budúcnosti sa zaväzujeme viesť štandardizáciu 6G v spolupráci s rôznymi zúčastnenými stranami z rôznych odvetví priemyslu, akademickej obce a vlády. “

Podľa odhadov spoločnosti novovyvinutá technológia by mohla byť komerčne dostupnou už v roku 2028, pričom jej masové sprístupnenie by mohlo nastať niekedy okolo roku 2030. Samsung ďalej prezrádza, že ľudia a stroje budú hlavnými používateľmi 6G sietí, ktoré sa budú vyznačovať poskytovaním pokročilých služieb. Pod pokročilými funkciami si môžeme predstaviť napríklad hologramy vo vysokom rozlíšení s vysokou presnosťou zobrazenia, pohlcujúcu rozšírenú realita podobne.

samsung_6G technologia_oblasti sustredenia_2
Zdroj: Samsung

Samsung ďalej dopĺňa, že zatiaľ čo pri 5G bolo sústredenie hlavne na výkon, tak pri 6G bude klásť dôraz na tieto 3 oblasti – výkon, architektúra a dôveryhodnosť. V prípade rýchlosti hovorí 1000Gbps pri vzdušných latenciách do 100ms, pri architektúre hovorí o aktuálnych limitoch súčasných zariadení, a v prípade dôveryhodnosti hovorí o zvyšujúcej sa dôvere v technológiu v spojitosti s ochranou súkromia.

samsung_6G technologia_oblasti sustredenia (1)
Zdroj: Samsung

Viete si predstaviť reálne využitie 6G technológie v praxi? My sa priznáme, že nie. Sami dnes presne nevieme, ako súčasná 5G technológia zmení svet technológií, ale tešíme sa na to.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close