SpravodajstvoVeda a výskum

ESA podpísala kontrakt na pilotný projekt, ktorého cieľom je čistenie vesmírneho odpadu okolo Zeme

Európska vesmírna agentúra sa pokúsi v roku 2025 odstrániť prvý vesmírny odpad z obežnej dráhy Zeme

Odpad, ktorý ako ľudstvo generujeme, dnes už nie je problémom len Zeme. V niektorých regiónoch obežnej dráhy Zeme, je toľko odpadu, že satelity obiehajúce našu planétu musia v mnohých prípadoch aktívne meniť trajektóriu letu

Európska vesmírna agentúra preto ešte v priebehu minulého roka bila na poplach, že ak s tým dačo nespravíme, tak v najbližších rokoch môžu nastať problémy. Dôvodom je, že niektorý kusy odpadu obiehajú Zem pri rýchlosti až do 20-tisíc kilometrov za hodinu. Pri takejto rýchlosti stačí aj malý komponent, ktorý ak sa zrazí so satelitom, prípadne s iným vesmírnym telesom, môže znamenať doslova katastrofu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
zrážka
Zdroj: ESA

ESA podpísala kontrakt. Už čoskoro začne projekt „ČístýVesmír-1“

Európska vesmírna agentúra (ESA) podpísala v týchto dňoch kontrakt v hodnote 86-miliónov €. Jeho cieľom je započatie čistenia vesmírneho priestoru okolo Zeme. Na tému upozorňuje portál Techspot.com.

Spustenie programu „ClearSpace-1“, teda „ČistýVesmí-1“ sa očakáva v roku 2025, pričom do marca budúceho roka má spoločnosť predostrieť podrobný dizajn zariadenia, s ktorým bude čistiť priestor okolo Zeme a plán misie. 

„Na ministerskej rade ESA Space19 + ministri poskytli ESA finančné prostriedky na uzavretie zmluvy o poskytovaní služieb s komerčným poskytovateľom na bezpečné odstránenie neaktívneho objektu z nízkej obežnej dráhy Zeme…“ píše ESA na svojich stránkach.

Spoločnosť tvrdí, že použije technológiu robotických ramien vyvinutú v ESA na vytvorenie zariadenia podobného pazúrom, ktoré sa zamerajú na Vespu (Vega Secondary Payload Adapter), čo je pozostatok z vypustenia európskeho satelitu Vega v roku 2013. Následne po jeho zachytení, bude satelit namierený do zemskej atmosféry, ktorá sa postará v dôsledku odporu atmosféry o zlikvidovanie pozostatkov.

Samozrejme, nemôžeme očakávať, že tento projekt kompletne vyčistí priestor okolo Zeme od odpadu. Dôvodom je že okolo našej planéty obieha aktuálne približne 3000 „mŕtvych“ satelitov. To však nie je jediný odpad, ktorá tam nájdeme. Zároveň sa očakáva, že odpad bude aj naďalej pribúdať. Dôvodom je viacero komerčných projektov, akým je napríklad Starlink, ktorý na obežnú dráhu Zeme vyniesol už stovky satelitov.

„Za takmer 60 rokov vesmírnych aktivít viedlo viac ako 5550 štartov k asi 42 000 sledovaným objektom na obežnej dráhe, z ktorých asi 23 000 zostalo vo vesmíre a sú pravidelne sledované.“ píše ESA.

Druhým dychom však treba dodať, že pôjde o pilotný projekt, kde fyzicky otestujeme, či dokážeme odstrániť vesmírny odpad, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe Zeme. Zároveň nám poskytne presnú informáciu o tom, čo reálne stojí odstránenie odpadu z našej obežnej dráhy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close