SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážeme už čoskoro predpovedať nebezpečenstvo, ktoré prichádza zo Slnka?

Vedci prišli s modelom, ktorý by dokázal predpovedať solárne erupcie

Slnko neustále vysiela vôkol seba prúd nabitých častíc a iného žiarenia, ktoré dokáže ovplyvňovať aj našu Zem. Sú to takzvané solárne erupcie a tie silnejšie by mohli vážne poškodiť všetky elektronické zariadenia na našej planéte. Práve preto je ich predpovedanie cieľom mnohých vedeckých výskumov.

Nedávno vyšiel výskum, ktorý predstavil nový model, ktorý by mohol pomôcť tieto erupcie predpovedať. Presný proces ich vzniku ostáva stále trochu záhadou, preto bolo nesmierne zložité zistiť, kedy spomínaná búrka môže hroziť. Vedci ale zistili, že celý proces má niečo spoločné so slnečným magnetickým poľom. Hovorí o tom aj YouTube kanál SciShow Space.

Presnejšie, magnetické pole Slnka má akési línie, ktoré sa niekedy zamotajú. Na to, aby sa dokázali napraviť, sa musia zlomiť a následne opäť spojiť dokopy. Vedci z Japonska, ktorí prišli s novým modelom, predpovedajúcim solárne búrky, tvrdia, že tento jav môže v istých formách vyvolať solárnu búrku. Vyžaduje si to dve magnetické línie, ktoré sú blízko pri sebe a rovnako orientované. Ak ich niečo preruší, zamotajú sa a následne sa prepoja do väčšej línie. Následne línia rastie a popritom spúšťa lámanie magnetických línií pod ňou. Tento proces nazbiera energiu, ktorá sa následne vypustí vo forme solárnej erupcie.

Vedci zároveň zistili, že ide o jav, ktorý sa vyskytuje len v oblastiach, kde dochádza ku zmenám v polarite magnetického poľa. Ak teda budú monitorovať nestabilitu magnetického poľa v týchto oblastiach a zároveň analyzujú silu tejto nestability, môžu predpovedať, kedy a kde sa odohrá solárna erupcia. Toto monitorovanie funguje len za prípadu, že je magnetická vrstva nad javom slabá. Svoje tvrdenia overili modelom, ktorý spustili na superpočítači a následne model porovnávali s dátami, zozbieranými sondou NASA, Solar Dynamics Observatory. Dáta pokryli okolo 200 aktívnych regiónov na slnečnom povrchu. 7 z nich dokázalo vytvoriť silné solárne erupcie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close