Enceladus môže mať dostatok zdrojov na vytvorenie pestrého život. Kde sa môže nachádzať?

Nová štúdia sa viac zamerala na to, aké druhy energie môžeme na mesiaci Saturnu nájsť

Enceladus
Zdroj: NASA-JPL

Keď sonda Voyager navštívila jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, všimli si mesiac s mladým, lesklým ľadovým povrchom. Niektoré regióny mesiaca však boli staršie ako ostatné a mohli na nich vidieť krátery. Iné regióny však naznačovali, že ich povrch je prekrytý novšou vrstvou, ktorá sa nejak musela dostať na povrch. Išlo o stopu, ktorá vedcom prezradila, že Enceladus môže byť geologicky aktívny, píše portál Universe Today.

Mesiac Enceladus je blízko k jednému z prstencov Saturnu a vedci sa domnievajú, že práve tento mesiac môže prstencu dodávať hmotu. Dnes už vieme, že pod nehostinným povrchom by sa mohol ukrývať oceán, v ktorom by sa mohol nachádzať aj život. Sonda Cassini totiž odhalila molekulárny vodík, ktorý by mohol byť zdrojom potravy pre mikróby. Ten sa nachádzal v gejzíroch, ktoré vychádzajú spod povrchu mesiaca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Energetické zdroje

V novej štúdii sa tím vedcov bližšie pozrel na možné zloženie podzemného oceánu. Tvrdia, že by sa tam mohli nachádzať chemikálie, ktoré by podporovali širokú komunitu rôznych mikróbov. Keď bol objavený molekulárny vodík, mnoho vedcov objav spájalo so Zemou a jej hydrotermálnymi ventilmi, ktoré sa ukrývajú na dne oceánu. Blízko týchto ventilov sa totiž nachádza dostatok energie na to, aby mohol vzniknúť celý ekosystém.

Nové štúdie sa však chcú pozrieť aj na iné, potenciálne zdroje energie, ktoré by sa v podzemnom oceáne mohli nachádzať. Tie by si však vyžadovali inú sadu oxidantov, ktoré neboli vo výparoch z gejzírov zaznamenané. Preto sa vedci rozhodli urobiť chemickú simuláciu, ktorá by im odpoveď priniesla.

Ukázalo sa, že je možnosť, že sa pod povrchom mesiaca Enceladus nachádzajú aj iné zdroje, ktoré by mohli viesť k vývoju života. Ľad na povrchu by mohol byť prelomený určitou formou energie a vypustiť oxidanty. Zároveň zistili, že rozpad rádioaktívneho izotopu draslíka môže vylúčiť oxidanty.

Vedci aj v závere svojej štúdie tvrdia, že existujú spôsoby a aj dostatok energie na mesiaci, aby mohol v oceáne pod ich povrchom vzniknúť život. Viac dôkazov môže v tomto bode priniesť jedine vesmírna sonda, ktorá by na mesiac poletela.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre