Spravodajstvo

Elon Musk znížil hodnotnú akcií Tesly. Stačilo mu k tomu len pár Tweetov

Elon Musk prostredníctvom pár Tweetov znížil cenu akcií spoločnosti Tesla v priebehu pár minút

Elon Musk opäť raz zaujal širokú verejnosť. Začiatkom tohto mesiaca prostredníctvom sociálnej siete Twitter napísal niekoľko statusov, ktorými sa mu podarilo znížiť hodnotu spoločnosti Tesla. Nešlo pritom o „náhodné“ statusy, kedy by sa vyjadroval k nejakej téme (napríklad ako v nedávnej minulosti zľahčoval situáciu okolo súčasnej pandémie), ale v statuse priamo hovoril, že akcie jeho spoločnosti Tesla sú nadhodnotenými. Inými slovami, nemajú takú hodnotu, za ktorú sa predávajú.

Najprv publikoval status, v ktorom v podstate napísal, že predáva takmer všetok svoj majetok vrátane domov.

V krátkej následnosti na to publikoval ďalší status, v ktorom napísal, že ceny akcií spoločnosti Tesla sú príliš vysoké.

Samozrejme, tieto vyjadrenia automaticky poslali hodnotu akcií spoločnosti Tesla  prudko dolu.

Bola to nerozvážnosť alebo dobre premyslený krok? To sa asi nikdy nedozvieme

Portál Theverge.com, ktorý celú situáciu podrobne monitoroval píše, že tieto aktivity môžu zaváňať možným ovplyvňovaním (prípadne podvodom?)  ceny akcií spoločnosti. Následne však dopĺňa, že sa pýtali viacerých právnikov a odborníkov z fachu, ktorí sa vyjadrili opatrnejšie. Napríklad, aby Muskovi bolo možné preukázať ovplyvňovanie ceny akcií, tak žalobca by musel preukázať, že Musk profitoval z poklesu ceny akcií. Napríklad, že by skúpil následne akcie spoločnosti za nižšiu cenu, alebo žeby ich predal a následne týmto krokom znehodnotil. Portál ďalej odvolávajúc sa na odborníka z praxe píše, že použitie slovíčko „imo“, ktorá je skratkou pre „in my opinion“, teda podľa môjho názoru, je kľúčovým. Status totiž dáva do polohy osobných názorov. Hovorí Evelyn Cruz Sroufe, partnerka spoločnosti Perkins Coie (ide o konzultantskú spoločnosť)

Ďalší názor je však viac vyostrenejším. Právna kancelária Angotti, ktorej sa portál dopytoval však hovorí, že manipulácia s trhom znamená, že keď niekto podnikne kroky, aby umelo ovplyvnil cenu akcií. Inými slovami, vyžaduje si to úmysel a nemusí tam byť priamy prospech. Druhým dychom však dodáva, že preukázanie úmyslu je vskutku veľmi náročné.

Greg Shill, profesor právnickej univerzity (University of Iowa College of Law)  ďalej dodáva, že to nemusí byť hneď nezákonné, ale ide minimálne o netradičný spôsob, ako znížiť hodnotu akcií.

„Nie je to bežné, neznamená to však, že je to nevyhnutne ilegálne, že CEO verejnej spoločnosti volá trh, aby znížil cenu akcií svojej spoločnosti…“

V každom prípade, vyjadrenia generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla sú minimálne diskutabilné a určite mnohých akcionárov nepotešili. Dôvodom je, že cena akcií následne klesla. Druhým dychom však treba dodať, že je opäť približne na hodnotách, kde bola predtým.

Tesla_vyvoj ceny akcii od 1. maja po 5. maj
Zdroj: marketwatch.com/investing/stock/tsla (printscreen)

via svetandroida.cz

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close