Elon Musk vyjadril sklamanie z postoja americkej NASA k možnej spolupráci s Čínou. Čo povedal?

Šéf americkej NASA uviedol, že takzvaný „Wolf Amendment“, zákon ktorý zakazuje kooperovať s čínskou vesmírnou agentúrou, je správnym. Elon Musk vyjadril sklamanie.

elon musk pixabay
Zdroj: pixabay.com (Riki32)

V súčasnosti jedným z najnovších, hoci najmladších lídrov v oblasti prieskumu vesmíru, je Čína. Tá svetu už dokázala, že do budúcnosti s ňou musíme počítať. Či už tým, že pristála na odvrátenej strane Mesiaca, čo sa doposiaľ nikomu nepodarilo, ale aj tým, že na Marse má svoj vlastný rover, Zhurong. Okrem iného Čína plánuje vyslať už v budúcom desaťročí na červenú planétu misiu s ľudskou posádkou.

Rovnako treba dodať, že Čína aktuálne buduje na obežnej dráhe Zeme vesmírnu stanicu. Tá je už dokonca domovom pre prvých kozmonautov, ktorí sa len pár dní dozadu po prvýkrát prihovorili širokej verejnosti.  Plne dokončenou má byť však do roku 2023.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Inými slovami, Čína je dnes plnohodnotným hráčom na „vesmírnom trhu“, ktorý má nábeh, aby sa stal lídrom.

Namiesto spolupráce, jej potláčanie

Portál futurism.com najnovšie upozorňuje na to, že šéf NASA, Bill Nelson, počas vystúpenia pred kongresovým výborom uviedol, že podporuje zákon z roku 2011. Ide o takzvaný „Wolf Amendment“, ktorý hovorí o zákaze spolupráce medzi NASA a čínskou vládou.

Wolf Amendment je zákon prijatý Kongresom USA v roku 2011, ktorý zakazuje Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) používať vládne prostriedky na priamu bilaterálnu spoluprácu s čínskou vládou a organizáciami pridruženými k Číne.

V reakcii na jeho vyjadrenia, Elon Musk, prostredníctvom sociálnej siete Twitter vyjadril sklamanie. Musk v rámci svojho tweetu uviedol, že na zdravej konkurencií nie je nič zlé, ale aktuálne reakcie a aktivity sú už cez čiaru. Ďalej dodal, že by bolo skvelé, ak by vesmírne plavidlá cestovali z jednej vesmírnej stanice do druhej.

Čo si myslíte, bola by teoretická spolupráca medzi Čínou a USA v oblasti prieskumu vesmíru prínosnou?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre