Elon Musk tvrdí, že sa na 70% osobne ocitne na povrchu Marsu

Planet Mars
Zdroj: Pixabay.com

Elon Musk je jednoznačne jedným z najväčších vizionárov 21. storočia. Potvrdzujú to nie len jeho ambiciózne plány v oblasti elektromobility, ale i úspechy v oblasti preskúmavania vesmíru. Spoločnosť SpaceX, na ktorej čele stojí práve Elon Musk, sa totižto už dlhé roky usiluje o vyvinutie dostatočne silnej rakety, ktorá by dokázala na povrch Marsu transportovať prvých ľudí, ako aj dostatok technológií na ďalší život na povrchu nášho najbližšieho suseda. Vykonať takýto plán ale nie je také jednoduché, ako si väčšina z nás myslí. To si dlhú dobu uvedomoval aj samotný Elon Musk, no v mnohých rozhovoroch aj napriek tomu uviedol, že sa na povrch Marsu niekedy dostane. V najnovšom rozhovore ale priložil aj percentuálnu šancu jeho návštevy Marsu a musíme zhodnotiť, že je naozaj optimistický.

Elon Musk a jeho „marťanský sen“

Musk v najnovšom rozhovore v dokumentárnom seriáli Axios na HBO zhodnotil, že existuje až 70% šanca, že osobne navštívi Mars. V rozhovore ale padlo taktiež hneď niekoľko ďalších zaujímavých vyjadrení. Musk zavrhol tvrdenia o tom, že sa z Marsu v budúcnosti stane akési útočisko pre bohatých ľudí, ktorí budú chcieť utiecť so Zeme, či už kvôli globálnemu otepľovaniu, alebo kvôli vyčerpaniu všetkých prírodných zásob a bohatstva Zeme. V rozhovore taktiež uviedol, že prvé misie na Mars budú extrémne nebezpečná a sám ich prirovnáva ku výstupu na Mount Everest.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obrovské prekážky pred osídlením

To, či má osídlenie Marsu vôbec nejaký zmysel, nám zatiaľ jasné vôbec nie je. Na povrchu Marsu sa aktuálne nachádza hneď niekoľko roverov, ktoré aktívne hľadajú akékoľvek známky po živote, poprípade po vode, ktorá by sa dala využiť pri navštívení červenej planéty. Človek sa ale na povrch Marsu raz určite dostane. Návrat späť ale nebude taký jednoduchý a pred vymyslením celého plánu sa treba zamyslieť nad niekoľkými prekážkami, ktoré musia vedci prelúskať čo najskôr. Prví ľudia na povrchu Marsu zrejme ostanú a zatiaľ nevedno, či sa počíta s ich návratom. Ak by ale mali na povrchu vydržať aspoň niekoľko mesiacov, výskumníci musia vymyslieť spôsob, ako na povrchu Marsu bezpečne dostať viac ako tonu zásob a techniky, ktorá by bola potrebná na nevyhnutné ľudské potreby, ako aj preskúmavaciu techniku. Ďalším problémom je spôsob, akým sa chrániť pred silnými piesočnými búrkami, ktoré na Marse pravidelne vyčíňajú. V neposlednom rade ale treba spomenúť práve spôsob návratu, ktorým by sa mali ľudia vrátiť späť na Zem. Ten je aktuálne v rukách teoretikov, lebo vymyslieť raketu, ktorá sa bez poškodenia a plná paliva dopraví na povrch Marsu a následne bude 9 mesiacov niesť ľudí späť na Zem, je asi jeden z najtvrdších orieškov, s akým sme sa kedy stretli.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre