SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Elon Musk s novo predstavenou raketou Big Falcon Rocket chce kolonizovať Mars

Dnes v skorých ranných hodinách sme vám priniesli report o prvom vesmírnom turistovi, ktorého spoločnosť SpaceX vynesie na Mesiac. To však nebola jediná správa, ktorú Elon Musk zdieľal s okolitým svetom.

Big Falcon Rocket je nová raketa v evolúcii spoločnosti SpaceX

Big Falcon Rocket (BFR) je nová raketa, s ktorou sa budeme v spojitosti so spoločnosťou SpaceX stretávať vo zvýšenej frekvencii. Dôvodom je, že sa jedná o raketu, ktorá by mala poslúžiť nie len na samotný let na Mesiac, ale aj na červenú planétu Mars.

Elon Musk hovorí, že nová roka bude schopná vyniesť do vesmíru a zároveň doviesť na planétu Mars náklad o váhe 100 ton. V konečnej podobe BFR by mala dosahovať výšku 387 stôp / 120 metrov, čo predstavuje výšku zhruba 40-poschodovej budovy. Poháňaná bude 31 hlavnými motormi Raptor, ktoré dokopy dokážu spraviť ťah 5400 ton / 48 000 kN.

Raketa by mala byť zároveň schopná odniesť zhruba 1-stovku cestujúcich.

„BFR je ako medziplanetárny dopravný systém, ktorý je schopný dostať sa zo Zeme kdekoľvek v Slnečnej sústave.“

Elon Musk hovorí, že majú pred sebou ešte početné testy, ktoré budú musieť vykonať ešte predtým ako na palubu nastúpia prvý pasažieri. Gwynne Shotwell, predseda spoločnosti SpaceX Elona dopĺňa, že s prvými testami začnú pravdepodobne v roku 2019 kedy sa pokúsia vyniesť raketu do určitej nadmorskej výšky a potom sa ju pokúsia priniesť úspešne na Zem. Je to podobné ako lety Grasshopper, ktoré SpaceX urobila v roku 2012, aby otestoval opätovne použiteľnú architektúru potrebnú pre raketu Falcon 9. Musk však verí, že BFR by mohla urobiť svoj prvý let na Mars v roku 2022 s tým, že dva roky na to by raketa mohla odviesť aj prvých pasažierov.

Tip pre vás  Huawei potvrdzuje, že je v procese uvedenia svojho vlastného OS na trh

Zdroj: TheVerge, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close