Spravodajstvo

Elon Musk: „na Mesiaci by sme mohli pristáť za menej ako 2 roky“

Elon Musk verí, že na Mesiaci by sme mohli s bezpilotnou posádkou pristáť do 2 rokov. Najneskôr dva roky nato, by mohla byť na mesiaci aj ľudská posádka.

Elon Musk v  rozsiahlom rozhovore pre portál Time sa podelil o svoju predpoveď, kedy by sme sa ako ľudia, mohli opäť vrátiť Mesiac. Tiež dodal, že považovanie jeho predpokladu za ambiciózny, by bolo podceňovaním.

„Možno to bude znieť šialene, ale myslím si, že by sme mohli na mesiaci pristáť za menej ako dva roky.“

Elon v  zapätí dodal, že si nemyslí, že prvá cesta na mesiac bude zahŕňať aj ľudskú posádku, ale verí, že tá by mohla na Mesiaci byť už do roku 2024.

„Samozrejme s  bezposádkovým vozidlom by sme mohli pristáť na Mesiaci do dvoch rokov. Následne do jedného alebo dvoch rokov môžeme poslať posádku.“

Elon Musk bližšie vysvetľuje, že pod „my“ sa môže schovávať ako NASA tak aj ich spoločnosť SpaceX. Nevie však upresniť kto bude prvým. Dôvodom pritom nemusia byť len technológie  a financie, ale aj samotné povolenia na let.

„Môže byť jednoduchšie dokonca pristať s  ľoďou Starship na Mesiaci, a potom  sa skúsiť NASA presvedčiť, že to dokážeme (pozn. redakcie: že dokážu pristáť s ľudskou posádkou na mesiaci).“, uvažuje Musk.

Mimochodom, Elon Musk v  úvode rozhovoru opisoval Apollo 11 ako jeden z najinšpiratívnejších okamihov v histórii ľudstva. Dokonca povedal, že je vysoko pravdepodobné, že táto udalosť ho inšpirovala natoľko, že pravdepodobne ona stojí za zrodom projektu SpaceX.

„Myslím, že Apollo 11 bol jednou z najviac inšpirujúcich vecí v celej ľudskej histórii (pozn. redakcie: Apollo 11 bol 5. pilotovaným letom programu Apollo, a  prvým s ľudskou posádkou, ktorá pristála na Mesiaci). Pravdepodobne najviac inšpirujúca vec. A jedna z najviac pozitívnych vecí v histórii. Úroveň inšpirácie, ktorá bola poskytnutá ľuďom Zeme, bola neuveriteľná. Bezpochyby to inšpirovalo aj mňa. Nie som si istý, či by SpaceX existoval, ak by  Apollo 11 neexistovalo“.

Len pre zaujímavosť, ak by ste chceli prežiť atmosféru letu na Mesiac, tak NASA k  50. výročiu zverejnila na svojich stránkach aplikáciu, prostredníctvom ktorej môžete zažiť prvé pristátie ľudskej posádky na Mesiaci, na vlastnej koži.

Apollo 11
Zdroj: apolloinrealtime.org

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Elon Musk Mesiac NASA SpaceX

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close