Spravodajstvo

Elon Musk chce na Mesiaci vytvoriť trvalo obsadenú vesmírnu stanicu. Slúžiť by mala pre vzdialené misie

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX, Tesla a zároveň jeden z najväčších vizionárov dnešnej doby, Elon Musk, opäť obnovuje myšlienku vytvorenia špeciálnej vesmírnej stanici na povrchu Mesiaca, ktorá by mala byť trvalo obsadená kozmonautmi, no zároveň by slúžila ako štartovací bod pre ďalšie misie.

Náročné obdobie

„Aby som bol úprimný, som trochu emočne vyčerpaný,“ povedal Elon Musk na tlačovej konferencii o 4 hodine ráno túto sobotu. Spoločne s tímom zo SpaceX totižto pozorovali štart rakety a kapsule Crew Dragon, ktorá po 26 hodinách úspešne zvládla autonómne pripojenie sa ku Medzinárodnej vesmírnej stanici. Ak všetko dopadne podľa predstáv, na vesmírnu stanicu by mohla táto kapsula dostať prvých 2 kozmonautov už v lete.

Plány sú až za ISS

Elon Musk už viackrát v minulosti uviedol, že budúcnosť ďalších misií na Mars a iné vesmírne objekty závisí od toho, či ľudstvo dokáže vybudovať vesmírnu stanicu na povrchu Mesiaca. Tá by totižto umožnila doplnenie zásob, najmä paliva, vďaka čomu by bolo dosiahnutie ďalších cieľov oveľa jednoduchšie. Najnovšie ale Musk svoje plány ešte viac priblížil:

„Na Mesiaci by sme mali mať trvalo obsadenú základňu a následne by sme poslali ľudí na Mars. Možno je niečo za vesmírnou stanicou, ale to zistíme neskôr,“ dodal.

Všetko je otázkou priorít

Je úplne zrejmé, že Musk chce svoje plány dosiahnuť v čo najlepšom čase. Už v minulosti naznačil, že postavenie základne na Mesiaci je jednoducho nevyhnuté a musí sa to spraviť čo najrýchlejšie. Tak či tak je ale všetko otázkou priorít a ako uvádza samotný Elon Musk, spoločnosť sa musí sústrediť najmä na to, aby úspešne zvládla testy a vyslanie posádky prostredníctvom kapsule Crew Dragon na ISS. Na tlačovke ale zároveň uviedol, že po tejto úlohe sa spoločnosti pustí aj do projektov mimo nízkej obežnej dráhy.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close