SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Dychberúce zábery! Pozrite sa na časť vesmírnej stanice, ktorá bola zničená v atmosfére

V pondelok bol z Medzinárodnej vesmírnej stanice odpojený modul, ktorý bol úplne zničený v zemskej atmosfére.

Pred pár dňami sa astronautom na ISS naskytol jedinečný pohľad, ktorý aj patrične zdokumentovali. Pozrite sa na časť vesmírnej stanice, ktorá zhorela v atmosfére.

V pondelok, 26. júla, sa posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice rozlúčila s dôležitou časťou stanice, píše Live Science. Išlo o ruský modul s názvom Pirs, ktorý bol odpojený a následne potiahnutý raketou Progress na dráhu, ktorá sa skončila deštrukciou modulu. Cieľom bolo zaručiť, že celý modul zhorí v zemskej atmosfére a neprekĺznu na povrch žiadne veľké kusy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je naozaj zvláštne vidieť, ako sa časť vašej lode odpája uprostred „letu“,“ vyjadril sa astronaut Európskej vesmírnej agentúry, Thomas Pesquet.

Pesquet ďalej dodáva, že to bol naozaj nezabudnuteľný pohľad. Keď Piris vstúpil do atmosféry a vzbĺkol, posádka jasne videla, ako sa z modulu odlamujú menšie časti. Tie boli zakrátko zničené trením, ktoré vznikalo prechodom cez atmosféru.

Modul
Zdroj: ESA

Náhrada modulu

Modul Pirs sa do vesmíru dostal v roku 2001. Slúžil ako vstupná brána do stanice a za celé obdobie k nemu bolo pripojených viac ako 70 kapsúl. Modul tiež slúžil ruským kozmonautom počas vesmírnych prechádzok, počas ktorých vstupovali do otvoreného vesmíru. Piris bude nahradený novým vedeckým modulom, s označením Nauka, ktorý odštartoval 21. júla. Prísť na stanicu by mal vo štvrtok, 29. júla.

Dalo by sa povedať, že Pirs odišiel do dôchodku, ak by si nemusel prejsť tak deštruktívnym koncom. Tento proces bol však mimoriadne dôležitý. Ak by časť modulu prežila a dopadla by do obývanej oblasti, mohla by napáchať naozaj veľké škody. Je preto nutné uistiť sa, že prechod atmosférou nič neprežije.

Modul Nauka, ktorý už zajtra nahradí Pirs, je najväčším vesmírnym laboratóriom, aké kedy Rusko do vesmíru poslalo. Kozmonautom ponúkne priestor na vykonávanie množstva vedeckých pokusov. Okrem toho poskytne aj miesto na spanie a vlastné toalety, či prístroj na recyklovanie kyslíka, alebo pitnej vody.

Zaujímavosťou je, že modul Nauka vznikol už v 90. rokoch minulého storočia, no do vesmíru sa dostáva až teraz. Pôvodne bol tento modul navrhnutý ako záloha pre prvý modul, Zarya, ktorý odštartoval v roku 1998. Nauka strávil dve desaťročia čakaním na svoju príležitosť. V minulosti sa rozmýšľalo o výmene starnúcich palivových nádrží, no padlo rozhodnutie, že Nauka poletí do vesmíru s pôvodnými nádržami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close