Dve vedúce teórie popisujú, ako mohol vzniknúť vesmír, v ktorom dnes žijeme

Vedci sa neustále približujú k odhaleniu tajomstiev temnej hmoty

Neutrónová hviezda
Zdroj: youtube.com (Volupsa/Astrid)

Na počiatku vesmíru existovala hmota a antihmota. Časom však ostala jedine hmota a prísť na to prečo je to tak, je jedna z najväčších otázok fyziky. Celé desaťročia vytvárali teoretici potenciálne riešenia, ktoré väčšinou zahŕňali existenciu ešte nepreskúmaných častíc.

Minulý týždeň prišli vedci s objavom, ktorý nabáda k možnému riešeniu celého problému, no objavy nesmerujú k definitívnej odpovedi. Práve tá by nám mohla odhaliť, prečo je vesmír zložený z hmoty a taktiež by nám mohla umožniť pozrieť sa na prvotné epochy kozmu, či odhaliť temnú hmotu, píše scientificamerican.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dve vedúce teórie

Jedna z teórií predpokladá niekoľko verzií higgsovho bozónu, častici, ktorá je spojená s hmotou. Ak by existovali častice, príbuzné higgsovmu bozónu, tie by mohli odštartovať zmenu stavu vo vesmíre, podobným spôsobom, ako keď sa z vody stane plyn. Táto zmena mohla viesť k väčšiemu množstvu hmoty oproti antihmote. Hmota a antihmota sa navzájom zničia, keď prídu do kontaktu, no prevaha hmoty mohla vo vesmíre zanechať zásobu, z ktorej sa zrodili všetky galaxie, hviezdy a planéty okolo nás.

Ďalšia z teórií sa zameriava na neutrína, čo sú elementárne častice s extrémne malou hmotnosťou. Ide o častice, ktoré nereagujú takmer s ničím. Okrem obyčajných neutrín existujú ešte extrémne ťažké neutrína, ktoré sú tak veľké, že mohli vzniknúť jedine z nepredstaviteľného množstva energie z veľkého tresku. Keď sa tieto veľké častice rozpadli na menšie, stabilnejšie kusy, mohli vyprodukovať o trochu viac hmoty, ako antihmoty. Najnovšie pozorovania túto teóriu podporujú, avšak stále nemožno hovoriť o definitívnej odpovedi.

Zatiaľ čo teória o neutrínach je elegantnejšia a vysvetľuje nie len to, prečo je vo vesmíre viac hmoty ako antihmoty, ale aj prečo sú neutrína také ľahké, teória točiaca sa okolo higgsovho bozónu sa podľa vedcov bude dať ľahšie skúmať. Tvrdia, že častice príbuzné higgsovmu bozónu by sa mohli objaviť aj v hadrónovom urýchľovači častíc.

„Možno nás vesmír prekvapí a žiadna z týchto teórií sa nestala. Nie sú to dve jediné odpovede na túto otázku. Príroda sa nám sama odhalí v pravý čas, nemôžeme ju ovládať. Snažíme sa ju len pochopiť.“ tvrdia vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre