ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Dve tretiny antivírusov pre Android sú úplne nefunkčné. Vyberať si treba z overených aplikácií

Ochrana súkromia a osobných údajov je v dnešnej technologickej dobe potrebná stále viac a viac. Väčšina z nás na ochranu využíva antivírusové programy, ktoré chránia nie len naše informácie, ale aj zariadenia celkovo. S antivírmi sa väčšinou stretávame pri počítačoch, no bezpečnosť si treba určite chrániť aj na smartfóne. Väčšina antivírusových programov nachádzajúcich sa v obchode Google Play ale funkčných nie je. Spoločnosť AV-Comparatives totižto vykonala veľký test antivírusových programov pre operačný systém Android, ktorého výsledky hovoria za všetko.

80 aplikácií nespĺňa základné zabezpečenie

Spoločnosť AV-Comparatives sa testovaniu bezpečnostného softvéru venuje už roky a tentokrát si posvietila na 250 bezpečnostných softvérov, z ktorých až 80 nespĺňa ani tie najzákladnejšie požiadavky pre zabezpečenie zariadenia.

Výsledky hovoria za všetko – bezplatné aplikácie sú jednoducho zlé

Podľa testov sa podarilo menej ako jednej tretine testovaných aplikácií odhaliť aspoň 30 percent škodlivých aplikácií z roku 2018, a to bez akéhokoľvek falošného alarmu. Spoločnosť taktiež upozorňuje aj na fakt, že niektoré testované aplikácie dokonca poukazovali na obyčajné aplikácie (bežné čisté aplikácie) ako na škodlivé a na škodlivé aplikácie naopak ako na bezproblémové a bezpečné.

Problémom je chýbajúci skener kódu

Najväčším problémom zlých bezpečnostných softvérov je to, že jednoducho neskenujú kód aplikácie. Mnohé aplikácie pracujú so zastaranými blacklistmi a whitelistmi, ktorých sledovanie je irelevantné. Aplikácie taktiež často nedokážu odhaliť jednoducho skryté balíky škodlivých aplikácií, ktoré napríklad vystupujú ako com.facebook alebo com.whatsapp. Aplikácie sa jednoducho hlbšou podstatou softvéru nezaoberajú.

A čo teda z týchto testov vyplýva? Keďže popredné priečky obsadili staré známe spoločnosti ako ESET, Kaspersky, McAfee, či Avast, môžeme povedať, že na udržiavaní si bezpečnosti a súkromia jednoducho šetriť nemôžme.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Avira)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Android Antivírusové programy Bezpečnosť
Close
Close