SpravodajstvoVeda a výskum

Dve čierne diery už sto rokov vysielajú do vesmíru záblesky radiácie

V galaxií OJ 287 sa nachádza binárny pár enormných čiernych dier

Už celé desaťročia vedci zaznamenávajú prípad dvojice čiernych dier, ktoré sú uväznené v jednom z najextrémnejších „tancov smrti“ v celom vesmíre, píše o tom portál sciencealert.com

S  novými informáciami na stole sa vedcom podarilo charakterizovať spôsob ich vzájomného, špirálovitého obiehania  v jadre galaxie OJ 287. Čierne diery sú od nás vzdialené 3.5 miliárd svetelných rokov. Pozorovania pomohli vedcom pochopiť, či majú čierne diery „vlasy“. Ide o teóriu, ktorá rovnako ako pozorovanie binárnej sústavy čiernych dier, trvá celé desaťročia. Vedci v simuláciách pozorovali, že v prípade extrémnych čiernych dier sa okolo nej vytvorí niečo, čo pripomína vlasy. Trvá to však len krátku dobu a čierna diera opäť „oplešatie.“ Ide o spôsob, akým by mohli v budúcnosti vedci jednotlivé čierne diery odlíšiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pár gigantických monštier

Galaxia OJ 287 nie je obyčajnou galaxiou, ale blazarom. Znamená to, že jej jadro je extrémne aktívne a do vesmíru vystreľuje lúče radiácie, ktoré sú zaznamenané takmer storočie. Vo svojom jadre má rovno dve supermasívne čierne diery, ktoré sú na svoje pomery naozaj obrovské. Menšia z nich má hmotnosť 150 miliónov našich Sĺnk. Pre porovnanie, čierna diera v  strede našej galaxie má hmotnosť 4-miliónov Sĺnk.

Tá druhá čierna diera je zase tou najväčšou, akú sme kedy videli. Má hmotnosť 18-miliárd Sĺnk. Táto gigantická čierna diera má okolo seba enormný akrečný disk, čo je prstenec rozžeravenej hmoty, ktorý padá špirálovito dovnútra, ako voda do odkvapu.

Čierne diery
Zdroj: NASA

Dvojici čiernych dier trvá 12 rokov, kým jedna druhú obehne. Problémom je, že menšia čierna diera nie je orientovaná tak, ako akrečný disk. Znamená to, že počas svojho obehu prerazí prstenec horúcej hmoty, čo vytvorí enormný záblesk radiácie. Pretože jej obežná dráha nepatrí medzi pravidelné, tieto záblesky sú zakaždým iné, niektoré môžu byť od seba vzdialené aj 10 rokov.

Na základe pozorovaní z konca 19. storočia sa vedcom podarilo vytvoriť presný model dvoch čiernych dier a tým pádom predpovedať, kedy došlo k poslednému záblesku. Ten sa odohral v decembri 2015. v roku 2016 sa však stalo niečo nečakané. Vedci zachytili gravitačné vlny, ktoré prišli z kolízie dvoch čiernych dier. Ich štúdiom sa podarilo vedcom zistiť magnitúdu nárazu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close