SpravodajstvoVeda a výskum

Družica americkej NASA zhotovila dychberúce zábery marťanského povrchu. Pozrite si tie najlepšie

Družica Mars Reconnaissance Orbiter zachytila dychberúce zábery povrchu červenej planéty. Jej úlohou je skúmať chcemické zloženie jej pôdy.

Satelit americkej NASA, Mars Reconnaissance Orbiter (pozn. redakcie: MRO), je na obežnej dráhe červenej planéty už skoro 14 rokov. Vybavený je Kompaktným spektrometrom, ktorý je používaný na zhotovenie detailných snímok povrchu.

Zariadenie dokáže odhaliť stopy železa, oxidov, ale aj ílu. Tieto materiály sú znakom toho, že mala planéta v minulosti vysokú vlhkosť, ktorá možno pretrváva do dnešných dní. Spolu so spektrometrom je sonda vybavená aj špeciálnym teleskopom HiRISE (pozn. redakcie: High Resolution Imaging Science Experiment) ktorý je schopný zachytiť povrch v neuveriteľnom rozlíšení. Jedná sa o najväčší teleskop, aký bol kedy poslaný do hlbokého vesmíru. Fotografie, ktoré zhotoví sú dostupné na tejto webovej stránke. Niektoré z nich si môžete pozrieť aj nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

HiRISE zachytáva farebné fotografie, zatiaľ čo spektometer nám dokáže povedať viac o chemickom zložení pôdy. Spektometer má rozlíšenie 18 metrov/pixel, zatiaľ čo HiRISE má rozlíšenie 0.3 metra/pixel. Pri experimentoch zvykne NASA využívať obe zariadenia súčasne. Jedná sa o silnú kombináciu, ktorá pomáha aj pri výbere potenciálnych pristávacích miest.

Obrázok zachytáva piesočný kameň v oblasti s názvom Valles Marineris. Zachytáva krásu, ktorá pretrváva na chladnom, suchom a pravdepodobne mŕtvom svete. Galériu s názvom Obrázok dňa sa oplatí prejsť, nakoľko ukazuje Mars z iného uhla, než ho poznáme. Na tomto konkrétnom obrázku môžeme vidieť marťanské duny. Tie sú na planéte formované vetrom, ktorý pomaly prechádza po celom povrchu.  Niektoré duny sú dokonca primrznuté na mieste. Môžeme ich vidieť v južnej časti oblasti Melas Chasma, čo je najširšou časťou Valles Marineris.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close