Dron Ingenuity poletí už v pondelok: Tu si môžete pozrieť živé vysielanie z NASA

Podarí sa historicky prvý let na povrchu inej planéty, alebo bude opäť odložený?

Ingenuity
Zdroj: YouTube (iGadgetPro)

Po niekoľkých odkladoch by sa už v pondelok mohol po prvýkrát vzniesť do vzduchu helikoptérový dron Ingenuity, píše portál Space.

Dron sa má počas prvého letu vzniesť na 30 sekúnd do výšky 3 metrov. Stane sa tak prvým strojom, ktorý letel na povrchu iného kozmického telesa, v tomto prípade planéty Mars. Let je momentálne naplánovaný na 9:30 ráno, no vedci z americkej NASA sú stále neistí. Ak sa dronu podarí vzlietnuť, vedci budú v živom vysielaní ukazovať letové dáta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže sa Mars nachádza od Zeme pomerne ďaleko, nepôjde o živé vysielanie v pravom slova zmysle. Namiesto toho vedci z NASA Jet Propulsion Laboratory začnú s vysielaním v momente, keď sa ku ním signál dostane. Odhaduje sa, že to bude okolo 12:15.

„Náš tím berie prvý let drona Ingenuity ako štart rakety. Teraz robíme všetko preto, aby sa let vydaril, no vieme, že ak sa niečo stane, štart budeme musieť zrušiť a skúsiť to inokedy,“ vyjadrila sa MiMi Aung, projektová manažérka misie Ingenuity.

Prvý let

Pondelkový štart bude už tretím štartom, o ktorý sa americká NASA pokúsi. Prvý sa odohral 11. apríla a musel byť prerušený, kvôli chybe v časovaní jednotlivých systémov. Chybu sa už ale podarilo vyriešiť. Neskôr sa malo letieť 13. apríla, let sa nakoniec však opäť nekonal.

Lietať na Marse ale nie je jednoduché. Jeho atmosféra je len 1% tej pozemskej, čo znamená, že dron bude mať okolo seba výrazne menej vzduchu, o ktorý by sa mohli vrtule oprieť. Neznamená to ale, že je let na Marse nemožný. Ingenuity sa o túto náročnú úlohu aj tak pokúsi. Jedinou vedeckou úlohou drona je dokázať, že je let na inej planéte možný.

Dron Ingenuity bude štartovať, keď bude na Marse poludnie. Vedci zistili, že v tej dobe budú vetry najslabšie. Do prvého letu sa zapojí aj rover Perseverance, ktorý bude akýmsi prostredníkom medzi dronom, sondou na obežnej dráhe a ľuďmi na Zemi. Zároveň ale bude Perseverance historický let fotografovať a nakrúcať, zo vzdialenosti 100 metrov.

Po prvom lete bude tím na Zemi overovať dáta, ktoré dostanú. Z nich sa dozvedia, či dron vzlietol, vznášal sa na mieste a úspešne pristál. K dispozícii budú ale aj čiernobiele zábery, ktoré zachytí 0.5 megapixelová kamera, na spodku palivovej nádrže drona. Dodatočné zábery, napríklad tie z roveru Perseverance, budú stiahnuté dodatočne.

Dron Ingenuity je vybavený ešte jednou, 13 megapixelovou kamerou. Vedci si ale nie sú istí, kedy sa zábery z tejto kamery dostanú von na verejnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre