Drevený satelit? Už čoskoro by to mohla byť realita

Projekt WISA Woodsat je zaujímavým experimentom, ktorý štartuje koncom roka.

Drevený satelit
Zdroj: WISA Plywood

Vesmírne satelity sú objekty, ktoré okolo našej Zeme svištia rýchlosťou 40-tisíc km/h. Sú preto vyrobené z ľahkých polymérov, alebo zliatin, ktoré sú odolné voči teplu, píše portál IFLScience. Fínsky projekt si ale zvolil pomerne netradičný materiál – drevo. O tom, že aj takýto satelit môže byť funkčný sa nás pokúsia presvedčiť ešte v tomto roku.

Spoločnosti Arctic Astronautics, UPM Plywood a Huld vydali minulý týždeň tlačovú správu, v ktorej predstavili svoj unikátny nápad. Na obežnú dráhu Zeme sa chystajú koncom roka 2021 vyslať satelit z dreva, aby všetkým ukázali, o aký odolný materiál ide. Ľudia, ktorí sú v projekte zapojení, dobre vedia, do čoho idú. Ich satelit sa nazýva WISA Woodsat a je založený na existujúcom projekte pre vesmírnych nadšencov. Tí si môžu kúpiť svoj vlastný nanosatelit a vyslať ho na obežnú dráhu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento satelit sa nazýva Kitsat a je to plne funkčný, miniatúrny satelit. Dostupný je pre univerzity a nadšencov. Cena satelitu Kitsat sa pohybuje okolo 1 500 amerických dolárov. Je nutné podotknúť, že nejde o satelit, s ktorým by sa mohli dlhodobo robiť vedecké výskumy. Jeho účel je čisto vzdelávací.

Satelit z preglejky

WISA Woodsat ale bude vyrobený čisto len z preglejky so špeciálnym náterom, aby dokázal prežiť drastické podmienky vo vesmíre. Satelit bude vybavený niekoľkými senzormi, ktoré budú zaznamenávať jeho cestu, spolu s kamerami, pripevnenými na špeciálnej verzii selfie tyčky.

„Drevený satelit so selfie tyčou znie ako vtip, ale ide o seriózny vedecký projekt. Netestujeme len samotnú preglejku, ale aj rádiovú komunikáciu a vykonáme niekoľko technologických experimentov. Našim cieľom je ale aj promovať vesmírne technológie verejnosti,“ vyjadril sa manažér misie, Jari Mäkinen.

Ak sa misia podarí, drevo by mohlo byť lacným a dostupným materiálom pri výrobe vesmírnej technológie. Na druhú stranu je ale nepravdepodobné, že by vesmírne agentúry okamžite presedlali na drevené satelity. Projekt WISA Woodsat by ale mohol inšpirovať nielen ľudí, ale aj vedcov preskúmavať vesmír.

Satelit Woodsat by mal mať objem 10cm3 a vážiť by mal len jeden kilogram. Vybavený bude deviatimi malými solárnymi článkami, ktoré mu pomôžu udržať sa na obežnej dráhe. Na obežnú dráhu ho dostane raketa Electron od spoločnosti Rocket Lab, ktorá funguje od roku 2017. Štartovať by mali ku koncu roka z Nového Zélandu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre