Dráma na ISS: Ruský Roscosmos obvinil astronauta NASA zo sabotáže

V roku 2018 došlo na ISS k úniku vzduchu, ktorý začal v ruskom moduli Sojuz.

rusky Sojuz
Zdroj: flickr.com (NASA's Marshall Space Flight Center)

Rusko obviňuje americkú astronautku z toho, že v roku 2018 sabotovala ruskú raketu Sojuz a spôsobila únik vzduchu v tomto module, píše portál Space.

K téme sa 13. augusta vyjadrila aj šéfka NASA pre ľudské lety do vesmíru, Kathy Lueders, ktorá tvrdí, že vesmírna agentúra NASA pevne stojí za astronautkou, Serenou Auñón-Chancellor. Tvrdí, že obvinenia ruskej vesmírnej agentúry nie sú ničím podložené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Serena je naozaj rešpektovaným členom posádky. Slúžila svojej krajine dobre a vesmírnej agentúre prispela naozaj neoceniteľným spôsobom. Stojím za Serenou a jej profesionalizmom. Neverím, že by boli tieto obvinenia vierohodné,“ vyjadrila sa Kathy Lueders.

Obvinenia prišli od nemenovaného, no vysoko postaveného člena ruskej vesmírnej agentúry. Podľa nich mala Serena v roku 2018 mentálny kolaps, čo viedlo k tomu, že úmyselne poškodila ruský modul Sojuz, aby sa mohla vrátiť domov skôr. O tomto obvinení písala ruská spravodajská agentúra, TASS.

Vyjadrenie ruskej vesmírnej agentúry prišlo 12. augusta. Obvinenia zo sabotáže sa objavili v čase, kedy americké médiá kritizovali incident s novým ruským modulom Nauka, ktorý takmer spôsobil tragédiu. Problém sa však vyriešil a dnes je už vesmírna stanica v úplnom poriadku.

Kde je pravda?

Článok v ktorom sa vyjadruje neznámy predstaviteľ ruskej vesmírnej agentúry vyvolal veľké problémy. V článku sa nielen menovite spomína Serena, jediná astronautka na palube, no ruskej agentúre, Roscosmosu, nerobilo problém ani zverejniť jej zdravotný stav. Americká NASA totiž drží všetky zdravotné záznamy v utajení.

Čo sa týka samotného incidentu, ten sa odohral v roku 2018. Posádka ISS si všimla drobný pokles tlaku na stanici a začali hľadať príčinu. Tou bola malá dierka na module Sojuz, ktorý sa nedávno pripojil k stanici. Diera mala len 2-milimetre a zaplátali ju epoxidom a gázou. NASA kládla dôraz na to, že posádka nikdy nebola v ohrození.

Roscosmos sa však rozhodol únik vzduchu preriešiť. Šéf ruskej agentúry, Dmitrij Rogozin, sa neskôr vyjadril, že išlo o vrt, ktorý bol spôsobený jedným z astronautov. NASA svojich astronautov monitoruje a tvrdí, že v čase vzniku úniku sa v blízkosti modulu Sojuz nikto nenachádzal, čo ukazujú aj video záznamy.

Ruská agentúra ale tvrdí, že video mohlo byť upravené a že ruskí úradníci nedostali príležitosť použiť na astronautov detektory lži. Ruská agentúra sa snaží hodiť vinu na astronautov, no pritom prehliada najpravdepodobnejšiu možnosť – ľudská chyba ešte na Zemi. Je možné, že pri montáži modulu došlo k chybe, ktorú sa robotník snažil zakryť provizórnou záplatou. Tá sa počas letu uvoľnila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre