APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Dostupný je Chrome 93. Pozrite sa, aké novinky prináša

Google uvoľňuje novú verziu internetového prehliadača Chrome 93. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien a noviniek, ktoré prináša.

Google vydáva pre internetový prehliadač Chrome aktualizácie v 4-týždňových intervaloch. Najnovšie, v týchto dňoch sa internetový prehliadač Chrome prehupol z verzie 92 na 93, upozorňuje portál howtogeek.com. Čo prináša nové verzia prehliadača, ktoré je aktuálne distribuovanou pre širokú verejnosť? Poďme sa na to pozrieť.

Prostredníctvom odkazov môžete otvárať webové aplikácie

Naprieč internetovým prehliadačom Chrome, Google testuje funkciu, ktorá umožňuje otvárať prostredníctvom odkazov progresívne webové aplikácia (PWA), ktoré sa budú viac podobať na desktopové. Vývojári môžu deklarovať PWA aplikácie prostredníctvom špeciálneho označenia odkazov.

To znamená, že keď kliknete na odkaz, ktorý je označený špeciálnym znakom, tak sa môže otvoriť súvisiaca webová aplikácia. Je to ďalšia drobnosť, vďaka ktorej sa webové aplikácie cítia viac ako ich plnohodnotná aplikácia. Pre lepšiu ilustráciu funkcie v praxi si predstavte, že vám kolega pošle odkaz na online stretnutie, ale namiesto toho, aby sa vám otvorila stránka, tak sa vám otvorí priamo aplikácia, cez ktorú budete komunikovať.

Táto funkcia nie je však (zatiaľ) natívne dostupnou. Na to, aby ste ju vedeli využívať, tak potrebujete navštíviť experimentálne funkcie prehliadača Chrome prostredníctvom otvorenia adresy chrome://flags a následne zapnúť funkciu chrome://flags/#enable-desktop-pwas-url-handling.

Podpora viacerých okien pre webové aplikácie

Ďalšia užitočná funkcia, ktorá prichádza spolu s novou verziou prehliadača je, vylepšená podpora viacerých okien pre webové aplikácie. S touto funkciou sa však nestretnete hneď. Dôvodom je, že Google aktuálne len sprístupnil nové API, čo sú nástroje pre vývojárov, aby mohli využiť túto funkciu. Inými slovami, vývojári môžu od tohto momentu aplikovať nové možností interakcií s oknami. Rovnako treba povedať, že funkcia ako taká, je primárne určená pre zariadenia so skladateľnými obrazovkami, prípadne pre zariadenia s aspoň dvoma obrazovkami.

Pre lepšiu ilustráciu funkcie si predstavte, že otvoríte online editor fotografií, ktorý disponuje viacerými oknami. Vďaka novým API, budete môcť mať nielen zobrazené viaceré okna s nástrojmi súčasne, ale aj s nimi hneď pracovať.

Chrome testuje nové spôsoby vyhľadávania v Google

Jednou z ďalších funkcií, na ktorú sme upozorňovali v priebehu včerajšieho dňa, sú nové spôsoby zobrazenia výsledkov vyhľadávania. Funkcia ako taká funguje veľmi jednoducho. Najprv si je však potrebné prostredníctvom experimentálnych funkcií (chrome://flags) zapnúť funkciu „continuous search navigation. Následne, ako zadáte vyhľadať nejaký dotaz a otvoríte cieľovú adresu, tak vo vrchnej časti obrazovky, budete mať dostupné ďalšie výsledky vyhľadávania tak, ako môžete vidieť nižšie na tretej snímke obrazovky.

Synchronizujte dvojfaktorové OTP kódy medzi zariadeniami

Dvojfaktorové overenie je jednou z funkcií, na ktorú nedajú mnohí dopustiť. Vďaka tejto funkcii sú naše účty vcelku na vysokej úrovni chránenými pred potenciálnymi hackermi, či inými záškodníkmi. Tí, ktorí na overenie totožnosti používajú SMS, môžu prostredníctvom prehliadač Chrome synchronizovať kód z vášho telefónu s počítačovým prehliadačom.

Nový dizajn prehliadača Chrome

Poslednou novinkou, ktorú však možno vyskúšať len v kombinácii s Androidom 12, je nový dizajn v štýle „Material You“. Rovnako však treba spomenúť, že funkciu je potrebné zapnúť prostredníctvom experimentálnych funkcií a to konkrétne funkciu chrome://flags#dynamic-color-android.

Kompletný prehľad zmien si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close