Dôsledky katastrofy v Černobyle sú aj po 33 rokoch v prírode stále prítomné

Následky katastrofy v Černobyle monitorujú vedci aj do súčasnosti. Mnoho rastlín a živočíchov je aj naďalej nadmieru kontaminovaných vysokou radiáciou.

radiokativne huby beautiful-foot-boletus-2586702_1920
Zdroj: pixabay.com (adege)

Najväčšia jadrová katastrofa v ukrajinskom Černobyle mala za následok uvoľnenie veľkého množstva rádioaktívneho materiálu, ktorého prítomnosť môžeme vidieť aj dnes po viac ako 33 rokoch. Výbuchom došlo ku kontaminácii mnohých miest v  Európe a radiácia je stále prítomná v lesných plodoch či zvieratách.

Podľa Spolkového úradu pre radiačnú ochranu v  Nemecku sú niektoré druhy húb v bavorských lesných oblastiach stále vystavené vysokej radiácii. V lesoch existujú určité druhy húb, ktoré sú stále silne kontaminované a niekedy dosahujú hodnotu až 2 400 becquerelov (pozn. redakcie: becquerel  (Bq) je odvodená jednotka  SI  rádioaktivity, definovaná ako aktivita množstva rádioaktívneho materiálu, v ktorom prebehne jeden rozpad atómového jadra za jednu  sekundu).  Pre porovnanie môže slúžiť obmedzenie pre predaj lesných hríbov v obchodoch, ktorých kontaminácia nesmie prekročiť hodnotu 600 becquerelov na 1 kilogram húb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
černobyl vodny system chladenia cooling-tower-3363374_1920 (1)
Zdroj: Pixabay.com (Taken), Nedokončená chladiaca veža reaktora

Nemecký spolkový úrad pre ochranu pred žiarením každoročne kontroluje voľne žijúce zvieratá a huby a  zisťuje úroveň rádioaktívnej kontaminácie. Ako dôvod takejto vysokej radiácie sa predpokladá výskyt zrážok bezprostredne po katastrofe, čím sa rádioaktívne látky mohli dostať do pôdy.

Odborníci však zdôrazňujú, že nie je žiadny dôvod na obavy zo zdravotných následkov. Konzumácia 250 g húb za týždeň nepredstavuje pre organizmus žiadnu hrozbu a to ani v  prípade, že sa jedná o nazbierané huby či huby zo supermarketu. Predovšetkým Hliva ustricová a šampiňóny predstavujú huby, ktoré sa pestujú v uzavretom priestore na špeciálnych substrátoch a tým ich konzumácia nie je škodlivá.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre