APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra

Jedna z najpopulárnejších aplikácií súčasnosti bude už čoskoro odstránená a znefunkčnená na americkom trhu

Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie TikTok a WeChat, ktorých popularita rástla v USA doslova raketovým tempom.

Trumpov veľký „úspech“

Americký prezident Donald Trump označoval obe spomenuté aplikácie za nebezpečné, keďže podľa jeho slov zbierajú obrovské množstvo údajov o používateľoch, vrátane sieťových aktivít, či citlivých dát o histórii vyhľadávania a polohe. Taktiež ich označuje za „špiónske“ aplikácie, ktoré využíva Čínska komunistická strana na sledovanie a špionáž amerických občanov. Pochopiteľne, tieto tvrdenia neboli nikdy ničím podložené, i keď otázka bezpečnosti týchto aplikácií je určite na mieste.

„Dnešné kroky opäť dokazujú, že prezident Trump urobí všetko, čo je v jeho silách, aby zaručil našu národnú bezpečnosť a chránil Američanov pred hrozbami Čínskej komunistickej strany,“ uviedol americký Minister obchodu, Wilbur Ross. „Na pokyn prezidenta sme podnikli významné kroky v boji proti zlomyseľnému zhromažďovaniu osobných údajov amerických občanov v Číne a zároveň podporovali naše národné hodnoty, normy založené na demokratických pravidlách a agresívne presadzovanie zákonov a iných právnych predpisov USA.“

Odpredaj aplikácie TikTok úplne padol

Jednou z prvých vizií Donalda Trumpa bolo donútiť čínske štúdio ByteDance ku tomu, aby predala aspoň americkú časť aplikácie, nad ktorou by prevzala moc jedna z amerických technologických spoločností. Najväčším adeptom na kúpu bola spoločnosť Microsoft, no ako sme nedávno informovali na našom webe, najväčší adept na kúpu americkej pobočky aplikácie TikTok neuspel a nedokázal uzatvoriť dohodu s čínskou stranou. Je vysoko pravdepodobné, že za neúspech môžu najmä nedávno schválené čínske nariadenia, ktoré zakazujú nekontrolovaný predaj technológií s umelou inteligenciou, čo v skratke znamená, že by predaj aplikácie museli odklepnúť čínske úrady, poprípade priamo vláda. Celý predaj sa tak dostal do patovej situácie, z ktorej zrejme nebolo nijakého úniku.

Čo to teda znamená pre Američanov?

Pre ľudí na území Spojených štátov amerických sú tak aplikácie WeChat a TikTok definitívne minulosťou. Od 20. septembra nebudú aplikácie dostupné v obchodoch s aplikáciami Google Play a AppStore. Od 12. novembra majú byť znefunkčnené všetky online služby aplikácie TikTok, čo v skratke znamená jej úplné znefunkčnenie aj na zariadeniach, kde bude stiahnutá pred dátumom 20. septembra.

Zdroj: Commerce.gov

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close