HuaweiSpravodajstvo

Donald Trump pravdepodobne so sankciami pre Huawei zavaril domácim výrobcom čipsetov. Čína vytvára fond na podporu tohto odvetvia

Čínska vláda vytvára fond na podporu polovodičového priemyslu v objeme 29-miliárd dolárov. Chce ním naštartovať domáci priemysel.

Ekonomická vojna medzi USA a  Čínou má oveľa väčšie rozmery, ako sú len problémy spojené s Huawei. Donald Trump po Summite G20 ešte v júli tohto roka vyhlásil, že v spojitosti so spoločnosťou Huawei zmierni politiku tvrdých sankcií. Bol to jeden z ústretových krokov Američanov. Americkému prezidentovi to však nevydržalo dlho.  V  krátkej časovej nadväznosti americký prezident ohlásil ďalšie sankcie voči Číne v  podobe zvýšenia cieľ, pričom to nemalo mať vplyv na sankcie voči Huawei z pohľadu udeľovania licencií, ktoré mali obnoviť možnosti kooperácie s americkými spoločnosťami.. Nestalo sa tak. Dôvodom tohto kroku bolo to, že údajne sa americký prezident a čínsky dohodli na tom, že Čína zvýši odber poľnohospodárskych produktov a zároveň Čína obmedzí predaj Fentanylu smerom do USA (pozn. redakcie: Fentanyl je chemicky vyrobený opioid), k čomu na konci dňa nedošlo.

Čína reaguje

Ku konfliktu medzi USA a  spoločnosť Huawei sa viackrát CEO spoločnosti ARM vyjadril, že sankcie z  krátkodobého hľadiska ublížia Huawei, ale z dlhodobého poškodia všetkých, vrátane ich spoločnosti. Hlavným dôvodom mal byť „signál“ zo strany USA, ktorý vniesol do radov odberateľov služieb neistotu. Inými slovami, Hermann Hauser (CEO ARM) povedal, že odberatelia služieb sa budú musieť venovať aj alternatívnym dodávateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nuž, na slova riaditeľa spoločnosti ARM čiastočne dochádza. Portál Gizchina.com prišiel so správou, v  ktorej píše, že čínska vláda vytvára fond v objeme približne 29-miliárd amerických dolárov, ktorý je určený na podporu polovodičového priemyslu (pozn. redakcie: jedná sa napríklad o procesory). Čína tak s veľkou pravdepodobnosťou chce naštartovať toto odvetvie priemyslu, kde zaostáva za Američanmi. Môžeme zároveň usudzovať, že je to jeden z  krokov zo strany Číny, ako sa stať viac nezávislými.

Prečo v  úvode sme sa venovali sankciám? Sankcie zo strany USA odrezali niekoľko spoločností, vrátane Huawei od dodávok procesorov (napr. značky Kirin), od služieb spoločnosti Google a ďalších. Len s Huawei vyjadrilo záujem spolupracovať viac ako 100-stovka firiem, ktorým boli možnosti kooperácie vo výraznej miere obmedzené.

Treba ešte spomenúť, že aj spoločnosť Huawei sa pomaly, ale isto venuje „odrezaniu“ závislosti od produktov a  služieb od amerických spoločností. Len nedávno napríklad vyhlásila, že vytvára fond na podporu obchodu Huawei AppGallery v  objeme 1-miliardy dolárov a zároveň zintenzívnila vývoj ich operačného systému HarmonyOS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close