Spravodajstvo

Donald Trump chce dohodu s Čínou, avšak čaká na najlepšie možné podmienky: Po ukončení prvej fázy rokovaní okamžite prejdú do ďalšej

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa pomaly blíži ku koncu. Po ukončení prvej fázy rokovaní sa majú veľmoci zaoberať požiadavkami Číny.

Prvá fáza diskusií medzi USA a  Čínou sa uzatvorila počas niekoľkohodinového telefonátu, ktorý sa uskutočnil v  utorok, uvádza sa v oficiálnom stanovisku Donalda Trumpa. Obe krajiny budú pracovať na vyriešení vzájomných nezhôd a Washington aktuálne pracuje na dohode, ktorá by mohla ukončiť 16-mesačnú obchodnú vojnu s Pekingom.

Otázka Hong Kongu

Čína zaznamenala počas tohto ekonomického konfliktu výrazný pokles svojich ziskov, ktorý sa znížil až o  9,9%, na približne 60-miliardách dolárov sankcií. Nízky dopyt si vybral na krajine svoju daň a obchodná vojna spôsobila záťaž na čínsku ekonomiku. Trump zároveň vyjadril  podporu, ako aj obavy spojené s  Hong Kongskými demonštráciami, ktoré sú pre Američanov dôležitým bodom ku posunutiu sa ďalej v tejto obchodnej vojne.

„Sme blízko k uzatvoreniu veľmi dôležitej dohody a  chceme aby všetko prebehlo hladko, rovnako aj v Hong Kongu,“ vyjadril sa prezident Trump počas tlačovky pred Bielym domom.

Čína povolala v  pondelok amerického ambasádora Terryho Branstada, aby vytýčila svoje námietky proti Demokratickému aktu pre ľudské práva obyvateľov Hong Kongu, ktorý prednedávnom prijal americký kongres. Podľa nich sa USA pletie do vnútorných záležitostí krajiny.

Koniec obchodnej vojny?

Predseda senátu financii Chuck Grassley verí, že sa prvá fáza sporu medzi Amerikou a Čínou vyrieši do konca roku 2019. Peking pozval správcu americkej pokladne Stevena Mnuchina a Lighthizera na osobný rozhovor.

Podľa agentúry Reuters sa predstavitelia amerického ministerstva financii  ešte k  stretnutiu nestihli vyjadriť, avšak im blízke zdroje uvádzajú, že k stretnutiu by mohlo dôjsť po americkom sviatku Vďakyvzdania. V októbri prejavil Trump záujem presunúť sa do druhej fázy rokovania, hneď ako bude doriešená prvá. Druhá fáza sa bude zameriavať na problémy, týkajúce sa Čínskych požiadaviek. Krajina si želá, aby americké spoločnosti nedodávali technológie jej priamym konkurentom.

Americkí aj čínski úradníci jasne uviedli, že nadchádzajúce prezidentské voľby v USA by mohli narušiť prebiehajúce rokovania. Poradca Bieleho domu Kelyanne Conway hovorí, že Amerika bude vo vyjednávaní pokračovať, avšak krádež intelektuálneho majetku, silený prenos technológií a strata viac než pol trilióna dolárov, nedáva žiaden zmysel pre americkú vládu.

„Prezident Trump chce dohodu, čaká však na najlepšiu možnú ponuku,“ vyjadril sa Conway na záver.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close