Dokumenty, ktoré odhalili pravú tvár Facebooku: Toto sa dočítate v tzv. The Facebook Papers!

Ako to funguje v najväčšej sociálnej sieti na svete? Na povrch vyšla znepokojivá správa.

Facebook papers ukázali, ako funguje najväčšia sociálna sieť sveta
Zdroj: YouTube (60 minutes, wikimedia), koláž: vosveteit.sk

Dokumenty s označením „The Facebook Papers“ nedávno otriasli mediálnym svetom a potvrdili to, čo sme si o najväčšej sociálnej sieti mnohí mysleli.

Prvé správy sa objavili 25. októbra a za únikom interných informácií spoločnosti stojí Frances Haugen, žena, ktorá posunula svetovým médiám sériu dokumentov, v ktorých sú zachytené interné praktiky, či „neschopnosť“ spoločnosti reagovať na akútne problémy. Facebook sa snaží znížiť dopad dokumentov, ktoré označuje ako „koordinovaný útok na spoločnosť“ no dokumenty nám prinášajú naozaj zarážajúci pohľad na to, ako spoločnosť funguje, vysvetľuje portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kľúčové odhalenia z Facebook Papers

V dokumentoch sa môžete dočítať o tom, ako sa spoločnosť chová v otázke ľudských práv, politického násilia, škodlivého obsahu, či nenávistných vyjadrení. Podľa Facebook Papers sa spoločnosť nedokázala opakovane vysporiadať s nenávistným obsahom aj napriek tomu, že Mark Zuckerberk pred súdom vypovedal o tom, ako odstraňujú až 94% podobných príspevkov. Podľa dokumentov, Facebook odstránil len 5%. Sociálna sieť však tvrdí, že tomu tak nie je, a že aktívne a hlavne úspešne bojuje proti tomuto typu obsahu.

Zároveň sa ukazuje, že po minuloročných prezidentských voľbách v Spojených štátoch, Facebook neurobil dostatok pre to, aby zabránil šíreniu dezinformácií a škodlivých politických príspevkoch. V dokumentoch sa to síce priamo nespomína, ale mnohí sa domnievajú, že nepokoje, ktoré v USA začali 6. januára, nepriamo podnietil práve Facebook.

Ak ostaneme ešte chvíľu pri nenávistných príspevkoch, dokumenty ukazujú, že Facebook začal pôsobiť aj v krajinách s napätou politickou, či sociálnou situáciou. Spoločnosť pritom nemala riadne vybudované nástroje na zastavenie šírenia nenávistných prejavov a vôbec nezvážila obrovský dopad zavedenia sociálnej siete v týchto krajinách.

Facebook koná len vtedy, keď už je „oheň na streche“ čo je v tomto prípade veľmi neskoro. Spoločnosť nedokáže rozpoznať nenávistné príspevky, ktoré sú písané v inom jazyku, ako v angličtine. Tento nedostatok sa prejavil hlavne v krajinách, ako Barma, alebo v Etiópii. V týchto regiónoch dochádza k výrazným občianskym nepokojom, vedúcim k tisícom úmrtí. Nenávistné príspevky sa vo veľkom šírili najmä cez Facebook, no spoločnosť ich jednoducho nedokázala rozpoznať.

Neschopnosť vysporiadať sa so škodlivým, či nelegálnym obsahom

Zároveň sa Facebook nedokáže vysporiadať s nepravdivými správami, ktoré priamo neporušujú pravidlá sociálnej siete. Dezinformácie sa šírili hlavne v čase amerických prezidentských volieb. Obrovské množstvo obsahu ostalo na sieti aj po upozorneniach zamestnancov.

Možno že najhorší prehrešok spoločnosti, sa objavil v súvislosti s ľudskými právami. Istého času si spoločnosť všimla, že na ich sociálnej sieti prebieha otvorený predaj filipínskych dievčat, avšak ich reakcia na tento problém, nebola tak ráznou, ako by sme očakávali. Z toho vznikol obrovský škandál a spoločnosť Apple sa vyhrážala, že z ich zariadení odstráni Facebook a Instagram. Facebook začal konať a vymazal tisíce účtov, ktoré sa venovali obchodu s ľuďmi.

Problém avšak ani zďaleka nie je vyriešený. Aj dnes nájdete množstvo účtov, ktoré sa obchodu s ľuďmi venujú. Podľa aktivistov sa na týchto profiloch objavujú fotky dievčat s vekom, ale aj cenou, za ktorú sa predávajú.

Vyššie spomínané veci sú len špičkou ľadovca. Dokumenty Facebook Papers ponúkajú oveľa hlbší pohľad na to, ako to reálne funguje v útrobách tejto megaspoločnosti. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre