Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Dokonalý pomocník do kuchyne? Tento robot vám navarí večeru a umyje všetok riad

Pozeráme sa na technológiu budúcnosti? Toto je najnovší robot vyrobený spoločnosťou Nvidia, ktorá už niekoľko rokov posúva hranice robotiky na úplne iný level. Najnovší úspech sa viaže na robota, ktorý by sa mal bezproblémovo postarať o chod vašej kuchyne. V budúcnosti by mal byť schopný uvariť večeru, ako aj umyť riad.

Projekt neustále napreduje

Výskum celkom nového projektu sa odohráva v americkom Seattli, kde spoločnosť Nvidia otvorila ešte v novembri nové výskumné laboratórium AI robotiky. Práve kuchynský pomocník je najhlavnejším projektom tohto centra a bezpochyby sa jedná o najambicióznejší projekt zo všetkých.

Učí sa v kuchyni z IKEA

Kuchynský pomocník vo forme robotickej ruky je aktuálne v štádiu aktívneho vývoja a jeho hlavnou úlohou aktuálne je naučiť sa dokonale orientovať v kuchyni. Aby to mal robot na začiatku trošku ľahšie, spoločnosť zvolila kuchyňu od IKEA, ktorá je dokonale zorganizovaná. Robot aktuálne dokáže umiestniť položky na ich správne miesto, no ambície sú oveľa väčšie.

Malinké krôčky vpred

„Chceme rozvíjať roboty, ktoré môžu prirodzene vykonávať úlohy popri ľuďoch,“ uviedol vedúci projektu Dieter Fox v tlačovej správe. Podľa neho sa jedná iba o začiatok a robot má pred sebou ešte obrovskú cestu. V budúcnosti by mal byť schopný bezproblémovo vykonávať všetky funkcie v kuchyni, no podľa vedúceho projektu to nie je hlavný cieľ výskumu.

Budúcnosť má byť úplne odlišná

Všetky aktuálne poznatky zo sveta robotiky slúžia iba na to, aby sa mohla spoločnosť Nvidia posunúť ďalej. Hlavnou víziou je totižto vyrobiť robota, ktorý by dokázal bezproblémovo interagovať a pohybovať sa v úplne neznámom prostredí. „Spojením nedávnych pokrokov v oblasti vnímania, kontroly, učenia a simulácie môžeme pomôcť výskumnej komunite vyriešiť niektoré z najväčších problémov v oblasti robotiky,“ uviedol Dieter Fox na záver.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Youtube – Nvidia)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close