Dokonalé hviezdy pre život majú jednu vážnu „chybičku krásy“: Planéty okolo nich vôbec nešetria!

Nový výskum naznačuje, že oranžové trpaslíky, ideálne hviezdy pre život, nie sú až tak dokonalé, ako sa predpokladalo.

Dokonalé hviezdy pre život majú jednu vážnu chybu.
Zdroj: NASA

Oranžové trpaslíky sú typy hviezd, ktoré sú o niečo tmavšie ako naše Slnko. Výhodou ale je, že žijú oveľa dlhšie, ako naša hviezda a preto sa astronómovia domnievali, že môžu byť ideálnym domovom pre planéty, na ktorých možno nájsť život.

Nedávny výskum ale ukázal, že tieto hviezdy nie sú až tak dobrou možnosťou, ako sa spočiatku predpokladalo. Hoci žijú dlhšie ako naše Slnko, oranžové trpaslíky vyžarujú pomerne veľké množstvo UV žiarenia a to aj dlho po ich vzniku, informuje portál Science News. To by mohlo ohroziť atmosféru potenciálne obývateľnej planéty, ktorá sa v blízkosti oranžového trpaslíka nachádza.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdií publikovanej na portáli ArXiv, sa autori pozreli na 39 oranžových trpaslíkov. Dáta im poskytol Hubblov vesmírny ďalekohľad. Väčšina hviezd sa nachádzala v Mliečnej dráhe v dvoch výrazných skupinách. Jedna skupina zahŕňala hviezdy staré 40-miliónov rokov, druhá skupina zahŕňala hviezdy staré 650-miliónov rokov.

Prekvapením pre vedcov bolo, že zvýšené vyžarovanie UV svetla neprestalo ani pri starších hviezdach, čo je oproti žltým alebo červeným trpaslíkom zásadný rozdiel. Naše Slnko sa radí medzi žlté trpaslíky, ktoré postupom času rotujú pomalšie. Toto spomalenie spôsobuje, že je hviezda menej aktívna a tým pádom vyžaruje menej UV žiarenia.

Oranžové trpaslíky sa správajú trochu inak. Podľa výskumu sa spomalenie ich rotácie zastaví, keď majú približne miliardu rokov. To znamená, že sú aktívnejšie dlhšiu dobu, než si astronómovia mysleli. Keďže je hviezda aktívnejšia, je možné, že planéty okolo nej nebudú kvôli UV žiareniu obývateľné.

Ďaleké ultrafialové žiarenie má oveľa vyššiu energiu ako bežné ultrafialové žiarenie. Ak je atmosféra planéty vystavená ďalekému ultrafialovému žiareniu, jej molekuly sa začínajú rozpadať. Namiesto toho ostanú v atmosfére len ióny, ktoré môže solárny vietor „odfúknuť“ preč. Nie všetky prípady sú ale stratené, ako píšu autori štúdie.

Dôležitá je ochrana

Niektoré svety si môžu atmosféru uchrániť. Ako hovorí Ed Guinan astronóm z univerzity v Pennsylvánii, ak má planéta silné magnetické pole, bude v poriadku.

„Pokiaľ má planéta silné magnetické pole, ďaleké ultrafialové svetlo stále rozdelí molekuly na ióny, no tieto ióny už nedokáže solárny vietor odniesť do vesmíru. Preto atmosféra našej Zeme prežila a mohol sa na planéte zrodiť život. Venuša magnetické pole pravdepodobne nikdy nemala a Mars oň prišiel krátko po jeho vzniku. Netrvalo dlho a solárny vietor si odniesol aj atmosféru červenej planéty,“ vyjadril sa Guinan.

Guinan zároveň dodáva, že ak nemá planéta magnetické pole alebo je slabé, nemá veľa šancí na záchranu. Astronómovia aj naďalej pokračujú v štúdii oranžových trpaslíkov. Ich ďalšou úlohou je zistiť, kedy sa ich UV aktivita zníži. To ale nebude také jednoduché, pretože dostatočne staré hviezdy sa nachádzajú ďaleko. Astronómovia ich preto nedokážu študovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre